برخورد با فست فود ها باید عملی ،منطقی و واقع گرایانه باشد

به نظر ميرسد كه تمامي اعتراضات و داد و فريادهاي متخصصان تغذيه بر عليه مصرف FAST FOOD ها نتيجه خيلي خوبي نداشته و خوشمزگي، فراواني و تنوع اين نوع غذاهاي به شدت آسيب رسان، پير و جوان را ابتدا به سوي خود و سپس به مراكز درماني و احياناً ديار باقي ميكشاند.

هر روز صبح كه از يك خيابان مسير زندگي خود عبور ميكنيم، يك فروشگاه كه قبلا شغل ديگري داشته و احياناً در آمدش كفاف مخارجش را نداده تعطيل و يك FAST FOODجديد، از اسنك فروشي (كه شاید به زحمت و يا هرگز نمي توان داخل آن شد) تا فروشگاههاي غول پيكر با فضاهاي بسيار بزرگ، كار خود را شروع و يا مژده آسيب زايي خود را به همشهريان اعلام نموده است.

با اين اوصاف و به نظر اين حقير (البته اين نظر كاملا شخصي است) راه حل، مقاومت و اعتراض نيست، بخصوص كه يكي از مهم ترين تفريحات مردم غذا خوردن در يك محيط جديد است و حتي گاهي دور هم جمع شدن خانواده و دوستان و تازه كردن ديدارها در چنين مكان هايي صورت ميپذيرد.

مزيت اين گونه غذاها قيمت مناسبتر و سريع بودن آن هاست (هر چند كه برخي از اين فروشگاهها داراي قيمتهاي زياد بوده و به علت ازدحام جمعيت بيشترين پول و وقت را از مردم ضايع ميكنند) به نظر ميرسد بايد راهكارهايي عملي و واقع گرايانه ، و نه آرمان گرايانه و ايده آليستي ارائه شوند، تا ميزان بيماري زايي اين گونه غذاها كمتر شود. حال به نكات زير توجه فرماييد :

1- در هنگام مصرف FAST FOOD از مصرف سيب زميني سرخ شده، سس مايونز و نوشابه خود داري نماييد. اين غذاها به علت ماهيت، سرخ شدن و حجيم و بدون سبوس بودن نانشان به اندازه كافي داراي كالري و مواد سرطان زا هستند. ميتوانيد بجاي ريختن كل سس مايونز از فرو بردن چنگال در ظرف سس استفاده نموده و يا در خواست روغن زيتون و آب ليمو يا سركه از گارسون را امتحان كنيد.

از نوشابههاي بدون قند (DIET, LIGHT, ZERO) بجاي نوشابههاي معمولي استفاده كنيد (هر چند پوكي استخوان، كوتاهي قد، كم خوني و ريزش مو كه از عوارض نوشابههاي معمولي است در اينها هم وجود دارد و فقط میزان کالری قند اينگونه نوشيدنيها اگر کوچک باشند ، قابل محاسبه نیست ) و يا ترجيحا دوغ يا آب بنوشيد و مطمئن باشيد كه غذاي شما هضم خواهد شد ! از مدير رستوران بخواهيد كه سيب زميني تنوري تهيه كند، شايد با درخواستهاي مكرر همه شهروندان و احساس نياز جامعه، فروشگاههاي FAST FOODبه اين فكر بيفتند.

2- برخي فروشگاهها ميزان آسيب زايي خود را با ارائه برگرهاي كبابي و عرضه نانهاي سبوسدار به حداقل رسانده اند كه ميتوانيد آنها را پيدا كنيد و غذاي خود را آنجا ميل كنيد و يا پاتوق خود را در آن محل تعيين كنيد.

3- هنگام مصرف پيتزا ترجيحا از انواع بدون سوسيس و كالباس استفاده نماييد و اگر اضافه وزن داريد 25 % ميزان مصرفي قبلي خود را كاهش دهيد. ساندويچ هايي نظير رست بيف، كباب تركي (كه البته خوب پخته شده باشد) به علت سرخ نشدن، بيماري كمتري براي شما به ارمغان خواهند آورد.

4- بجاي مصرف كنتاكي از مرغ بريان استفاده كنيد.
5- شبها رستورانهاي با منوي غذاهاي ايراني و سنتي هم باز هستند! ميتوانيد از جوجه كباب و يا ساير غذاهاي نه چندان گران آنها استفاده كنيد.
6- از اضافه كردن نمك به غذا جداً خود داري نماييد و حتي خيار شورهاي ساندويچ خود را كاهش دهيد. اين غذاها به اندازه كافي و حتي بيشتر از آن نمك دارند.

در خاتمه متذكر ميشوم كه عاقبت لذت قانون شكني و رانندگي سريع، هميشه مرگ نيست، بلكه ناراحتی بسياري از قطع نخاعها و تا آخر عمر ناتوان ماندنها و رنج و عذاب خريدن براي خود و ديگران، نتيجه آن است. تغذيه نامناسب هم هميشه مرگبار نيست (در پاسخ به جملاتي مانند: "مگر چند سال قرار است زنده باشيم، پس بايد لذت ببريم")؛ بيماريهاي مزمن و سرطانهايي كه سالها ما و اطرافيان ما را اسير خود خواهد كرد نيز مانند بسياري از حقايق ديگر بسيار تلخ هستند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

nasim [ 1392-10-30 ]
با سپاس بسيار مفيد بود

محمد حمداللهی [ 1391-12-11 ]
عالی

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصتمشاوره پوست و موکاهش وزن هفتادرژیم آنلاین
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)