درمان لاغری مفرط پس از ماه رمضان

تغذیه نا مناسب در ماه رمضان همانطوری که گریبان افراد چاق را می گیرد و آنها را یا در خود ماه مبارک و یا بلا فاصله پس از آن دچار چاقی شدید تر می نماید باعث کاهش وزن افراد با لاغری شدید نیز می شود.تغذیه اصولی صرفنظر از زمانهای خاص شامل کفایت (adequacy)، میانه روی (Moderation)، تنوع ( Variety) و کنترل کالری ( calorycontrol) می باشد.

یعنی برنامه غذایی باید از لحاظ مواد مغذی موجود در آن اعم از درشت مغذی ها ( کربوهیدراتها، پروتئین ها و چربی ها ) و ریز مغذی ها (ویتامین ها و عناصر معدنی)، آب و فیبر کفایت داشته باشد. مواد غذایی بصورت متنوع استفاده شوند یعنی از هر پنج گروه اصلی غذایی شامل گروه نان و غلات، سبزیجات، میوه جات، گوشتها، لبنیات و چربی ها هر روز استفاده شود و در هر گروه هم تنوع رعایت گردد.

به این معنی که اگر به عنوان مثال در یک روز در گروه سبزیجات از سبزی خوردن استفاده شد روز بعد از سالاد استفاده شود. در مورد برخی موارد مانند نمک و شکر باید میانه روی انجام شود. در نهایت نسبت به وزن خود اعم از اینکه اضافه یا کمبود داشته باشد باید کالری ورودی را کنترل نماییم. در مورد افرادی که اضافه وزن دارند بدیهی است که باید کالری ورودی کاهش و در افراد با لاغری شدید باید افزایش داشته باشد.

مشکلی که در افراد با لاغری شدید وجود دارد این است که این افراد اغلب اشتهای خوبی ندارند و بنابراین کالری ورودی را در اینها به زحمت می توان افزایش داد. اولین قدم در این افراد این است که علت بی اشتهایی ریشه یابی شود. شایع ترین علل بی اشتهایی شامل علل عصبی، گوارشی یا تغذیه نا مناسب و نا به هنگام می باشد. به همان ترتیب که چاق ها دچار پرخوری عصبی می شوند، لاغر ها هم بی اشتهایی عصبی دارند و با کوچکترین استرس و اضطراب دچار کاهش شدید اشتها می شوند.

علل گوارشی شامل تنگ بودن محل اتصال مری به معده و یا افزایش بیش از حد اسید معده می باشد. تغذیه نا به هنگام به ویژه با تنقلات بی ارزش باعث سیری کاذب در موقع وعده غذایی و همچنین آسیب به سیتم گوارشی می شود و به صورت مضاعف اشتها را کاهش می دهد. معمولا این علل با آموزش و درمان دارویی و در طولانی مدت قابل رفع می باشند و با مراجعه به پزشک و بدون انتظار پاسخ دهی سریع نتیجه بخش خواهند بود. قدم دوم در این افراد افزایش کالری ورودی بایک برنامه غذایی اصولی می باشد که آن هم توسط پزشک معالج قابل انجام است .

در نهایت قدم سوم در این افراد افزایش جذب مواد غذایی توسط عضلات بدن بایک ورزش مقاومتی می باشد. اینگونه ورزشها با مقاومت بر سر راه عضلات منجر به افزایش اجباری دریافت مواد غذایی توسط عضلات شده و در ضمن در طولانی مدت باعث افزایش اشتها و بهبود عملکرد سیستم عصبی و گوارشی خواهند شد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصتمشاوره پوست و موکاهش وزن هفتادرژیم آنلاین
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)