شکر اعتیادآور است

مقامات بهداشت عمومی در هلند لقب ترسناکی به شکر دادهاند و آن را «خطرناکترین اعتیادآور زمان» نامیده و وضع مقرراتی بر فروش و مصرف شکر را خواستار شدهاند.خطرناکترین اعتیادآور زمان. این لقبی است که مقامهای بهداشتیهلندبرای شکر در نظر گرفتهاند و به دنبال اعطای چنین لقب ترسناکی، «پال ون»، سرپرست سازمان خدمات بهداشت عمومی شهر آمستردام، اعمال مالیات و همچنین اخطارهایی مثل برچسب سیگارها روی نوشیدنیهای قندی و حاوی شکر را خواستار شده است.

به گزارش بیبیسی، دکتر ریچارد جانسون استاد پزشکی در دانشگاه کلورادو آمریکا که در مورد تاثیر شکر بر بدن انسان تحقیق کرده است، در این زمینه میگوید: شکر یک سم نیست، اما مشکل زیاده روی در مصرف شکر است، مشکل این است که بیشتر مردم بیش از آنکه باید شکر مصرف میکنند و همین امر باعث شده که این ماده به یک اعتیادآور خطرناک در عصر ما تبدیل شود.«مایکل بلومبرگ»، شهردارنیویورکمدتی است که سعی دارد مصرف نوشابههای فوقالعاده بزرگ را در این شهر ممنوع کند اما تلاشهای او با شکست مواجه شده است.

جانسون در مورد احتمال موفقیت این طرح در آمستردام میگوید: اوایل قرن نوزدهم درانگلیسبر شکر مالیات بسته شد و خیلی هم بر کاهش میزان مصرف آن موثر بود اما به مرور زمان در طول قرن مالیات شکر کاهش داده شد و بالاخره روز 23 آوریل سال 1874 «ویلیام گلدستون»، نخست وزیر وقت، مالیات شکر را کاملا لغو کرد و بعد از آن مصرف شکر به شدت افزایش یافت یعنی پنج برابر شد که تا حدودی به خاطر لغو مالیات بود. بنابراین من تصور میکنم که ایده تعیین مالیات برای خرید و فروش شکر میتواند در کاهش مصرف آن موثر باشد.

نقش آموزش مسالهای است که در سالهای اخیر در کشورهای مختلف مورد توجه بوده است. در یک دهه اخیر تلاش هایی به خصوص در مدارس صورت گرفته تا از مصرف خوراکیهای شکردار در میان دانش آموزان کاسته شود.«مشکل اصلی مصرف شکر مربوط به مصرف نوشیدنیهای شکردار است، چون در یک نوبت و با سرعت زیاد مقدار خیلی زیادی شکر وارد بدنتان میشود.»

دکتر جانسون با بیان این مطلب، ادامه میدهد:
در این زمینه آموزش نقش اساسی دارد. تصور میکنم نوشابهها و امثال آن باید برچسبهایی داشته باشند که دائم به مشتریان خطرات مصرف زیاد این نوشیدنیها از جمله تشدید خطر ابتلا بهدیابتوچاقی مفرطرا یادآور شود.اکنون بسیاری از کارشناسان امیدوارند هلندیها در کنترل مصرف شکر موفق شوند و به الگویی برای دیگران تبدیل شوند.
همشهری


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینمشاوره پوست و موکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتاد
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)