۸ ماده غذایی برای کوتاه شدن دوره سرماخوردگی

در ماههای سرد سال، انگار ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا به یک اپیدمی تبدیل میشود.این روزها، در هر خانوادهای حداقل یک نفر یا حتی تمام اعضا به این بیماریها مبتلا شدهاند. یکی میگوید به دلیل هوای آلوده است و دیگری آن را به استرس و ضعف بدن ربط میدهد اما چیزی که به نظر میرسد نقش انکارناپذیری در این میان دارد، نوع خورد و خوراک است که میتواند قوای جسمانی افراد را تقویت کند.از آنجا که رعایت توصیههای تغذیهای به کوتاه شدن دوره این بیماریها کمک میکند، در این مطلب به 8 مورد از این توصیههای تغذیهای اشاره خواهیم کرد.زنجبیل را به خاطر بسپارید: همه ما زنجبیل را به عنوان یک گیاه با خاصیت ضددرد معده و ضدتهوع میشناسیم درحالیکه برای کاهش شدت علائم سرماخوردگی نیز مفید است. زنجبیل تازه یا پودرشده را میتوان در تهیه انواع غذاها و حتی نوشیدنیها به کار برد و خاصیت ضدالتهابی آن به فرونشاندن سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک میکند.

آب سبزیجات بنوشید :
خوردن انواع سالاد به کوتاه شدن دوره نقاهت بعد از یک آنفلوانزای سخت کمک خواهد کرد. میتوانید آب سبزیهای تازه را هم بگیرید و با هم مخلوط و میل کنید. با این کار سیستم ایمنی بدن تقویت میشود. آب سبزیهایی مانند هویج، گوجهفرنگی و حتی کرفس از بهترینهاست.

ساندویچ گوشت بوقلمون بخورید :
گوشت این پرنده یکی از منابع عالی پروتئین محسوب میشود و خوردن آن به تقویت قوای جسمانی کمک میکند. البته اگر همراه آن سبزیهای تازهای مانند سبزیهای برگ سبز تیره و گوجهفرنگی نیز استفاده شود، این خاصیت افزایش خواهد یافت.

سوپ مرغ بپزید :
خوردن مواد غذایی آبکی در دوران سرماخوردگی آب و مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین خواهد کرد. در این میان سوپ مرغ یکی از بهترینهاست زیرا بررسیها نشان دادهاند توانایی بدن را افزایش میدهد و از گرفتگی راههای بویایی و ابتلا به عفونتهای باکتریایی و ویروسی جلوگیری میکند.

چای گرم بنوشید :
در خانواده چای، چای سبز و سفید و سیاه به دلیل داشتن ترکیبهایی با خاصیت آنتیاکسیدانی، به کاهش علائم تنفسی سرماخوردگی و آنفلوانزا کمک میکنند. اگر این نوشیدنیها را با عسل و کمی آبلیموی تازه میل کنید، این خاصیت چند برابر خواهد شد.

سیر را از یاد نبرید :
سیر را برای طعم دادن به غذاها، به خصوص سوپ، میتوانید استفاده کنید. این سبزی با خاصیت ضدمیکروبی، از شدت یافتن بیماریهایی با منشأ ویروسی و باکتریایی جلوگیری خواهد کرد.

نان تست میل کنید :
در دوره سرماخوردگی تامین انرژی مورد نیاز بدن مهم است و نان تست میتواند یکی از منابع تأمینکننده انرژی باشد. این نان راحت هضم میشود و میتوان سوپ مرغ را با چند تکه از نان تست تهیهشده با آرد کامل میل کرد.

موز بخورید :
اگر سرماخوردگی شما علائمی مانند تهوع ، استفراغ و اسهال دارد ، خوردن موز میتواند به کاهش شدت این علائم کمک کند. موز میوه ای آسان هضم است و پوره یا تکه هایی از آن ، غذایی مناسب برای مبتلایان به این بیماری محسوب میشود.
منبع: سلامتیران


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادکاهش وزن شصتمشاوره پوست و مورژیم آنلاین
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)