کوتاهی قد با مصرف نوشابه های انرژی زا

کوتاهی قد در کودکان و آسیب های جدی تربا مصرف نوشابه های انرژی زا
مصرف نوشابههای انرژیزا تهدیدی جدی برای سلامت کودکان و نوجوانان محسوب میشود.مصرف نوشابههای انرژیزا موجب اختلال هضم و کاهش جذب عناصر مغذی مانند کلسیم، منیزیم، روی و آهن در روده میشود، جذب کلسیم در روده مصرفکنندگان این نوشابه، یک پنجم افراد دیگر است. علاوه بر این، نوشابههای انرژیدار با توجه به گازدار بودن حاوی مقادیر معینی از گاز دی اکسید کربن و مواد اسیدی کننده چون اسید فسفریک و نگه دارندههایی چون سولفات پتاسیم هستند.با توجه به اسیدی شدن محیط خون در مصرف کنندگان و جبران این محیط توسط برداشت کلسیم از استخوان ها ،کوتاهی قد از عوارض شایع این نوع نوشید نی ها می باشد .

همزمانی وجود قند و اسید در این نوشابه منجر به تخریب و پوسیدگی شدید دندان ها در کودکان می شود
کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماریهای قلبی، کلیوی، کبدی، حملات صرع، دیابت و ترشح بیش از حد غده تیرویید در صورت مصرف نوشابه انرژیزا، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آسیبهای جسمی هستند.با وجودی که 30 تا 50 درصد نوجوانان و جوانان به امید کمک به کاهش وزن، افزایش انرژی و بنیه و نیز بهبود عملکرد ذهنیشان از این نوشابهها استفاده میکنند اما تقریبا هیچ یک از این تغییرات مفید پس از مصرف نوشابههای انرژی زا در آنها مشاهده نمیشود.

مضرات نوشیدنی انرژیزا برای کودکان ورزشکار
مصرف نوشیدنیهای انرژیزا برای ورزشکاران خصوصا در ردههای سنی پایین خطرناک است.کودکان و نوجوانانی که ورزش میکنند معمولا بدون توجه به مواد موجود در نوشیدنیهای ورزشی و انرژی زا، آنها را مصرف میکنندو ممکن است کودکان بیش از سایر گروههای سنی به محتویات نوشابهای انرژیزا حساس باشند.در بیشتر مواقع کودکانی که ورزش میکنند نیاز دارند تا دوباره آب بدن را جایگزین کنند، برای آنها بهترین نوشیدنی آب است.

نوشیدنیهای انرژی زا دارای کافئین زیاد هستند که میزان زیاد آن باعث افزایش ضربان قلب و دفع ادرار می شود که مانعی برای جبران آب بدن می باشد و بنا براین برای کودکان خطرناک است.معمولا نوشیدنیهای ورزشی و نوشیدنیهای انرژیزا با هم اشتباه گرفته میشوند و نوجوانان تفاوت آنها را با هم نمی دانند. این بدین معناست که آنها میزان زیادی کافئین و محرکهای دیگر را دریافت میکنند که برای آنها خطرناک است.

تفاوت نوشیدنیهای ورزشی و نوشیدنیهای انرژیزا بدین شکل است:
- نوشیدنیهای ورزشی:
این نوشیدنیها دارای کربوهیدرات، الکترولیت، طعم دهنده و مواد معدنی هستند. این مواد الکترولیت و آبی را که به دلیل عرق کردن از دست میرود، جایگزین میکنند. ورزشکارانی که ورزشهای طولانی و شدید انجام میدهند. از نوشیدنیهای ورزشی استفاده میکنند. با این وجود، در غالب موارد استفاده از آنها ضروری نیست.

ـ نوشیدنیهای انرژی زا :
این نوشیدنیها حاوی محرکهایی مانند تورین، گوارانا و کافئین است. کافئین تاثیرات مخربی بر کودکان میگذارد. تاثیراتی که باعث آسیب زدن به سیستم قلبی - عروقی و عصبی آنها میشود. نوشیدنیهای انرژیزا برای کودکان و نوجوانان نامناسب است. معمولا با نگاه کردن بر روی لیبل محصولات نمیتوان فهمید که واقعا چقدر کافئین دارد. بعضی از بطریهای نوشیدنیهای انرژیاز بیش از 500 میلیگرم کافئین دارند که معادل 14 بطری نوشابه است.

کودکانی که ورزش میکنند به مایعات احتیاج دارند نه به کالری اضافه، کربوهیدراتی که در نوشیدنیهای ورزشی وجود دارد، باعث چاقی و اضافه وزن در کودکان میشود. همچنین احتمال خرابی دندانها نیز وجود دارد، باید کودکان و والدین آنها آگاه باشند که از نوشیدنیهای ورزشی فقط به هنگام ورزش طولانی مدت و شدید استفاده کنند. در حالتهای دیگر بهتر است که از آب استفاده شود."در کودکان با اختلال بیشفعالی کمتوجهی" (ADHD) که داروی ریتالین را برای درمان استفاده می کنند با مصرف زیاد کافئین احتمال تشنج در آن ها زیاد تر می شود .

آیا نوشابه های معروف به انرژیزا واقعا مفید هستند ؟


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن شصت
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)