چه کسانی نباید ترشی بخورند ؟

یکی از متداولترین توصیهها برای پیشگیری و درمان بیماریهای گوارشی، مصرف موادغذایی مفید و اجتناب از خوردن خوراکیهای مضر است زیرا تغذیه در بروز بسیاری از بیماریها، بهخصوص بیماریهای گوارشی، نقش دارد…

در این میان، برخی افراد هم اصلا نباید ترشی بخورند؛ مثلا کسانی که اسید معدهشان زیاد است و افراد مبتلا به التهاب مری که معمولا در اثر برگشت اسید معده به مری ایجاد میشود. بیماران دچار ریفلاکس معده که معمولا احساس ترشکردن و سوزش سر دل دارند، به غیر از ترشی، باید از مصرف هرگونه موادترش مانند مرکبات، لواشک و… هم پرهیز کنند زیرا مصرف این خوراکیها باعث تشدید علایم بیماریشان میشود.

گروه دیگری که بهتر است ترشی نخورند، افراد مبتلا به زخممعده و اثنیعشر هستند. معمولا این بیماران در اثر زخممعده و زخم اثنیعشر دردهای شدیدی دارند. در مبتلایان به زخممعده، مصرف غذا باعث شدت بیماری میشود درحالی که در بیماران دچار زخم اثنیعشر، غذاخوردن از شدت ناراحتی میکاهد. داروهای تجویزشده برای این بیماران، میزان ترشح اسید را کم میکند تا زخم ترمیم شود و بهبود یابد اما مصرف خوراکیهای اسیدی و ترش مانند انواع ترشی، نهتنها بهبود زخم را به تاخیر میاندازد بلکه بر شدت و علایم بیماری میافزاید.

بیماران مبتلا به سندرم روده تحریکپذیر (IBS) نیز باید از ترشی خوردن اجتناب کنند به این دلیل که بر شدت مشکل آنها میافزاید. در مبتلایان به سوءهاضمه هم اگرچه زخمی در معده وجود ندارد، اما در معده احساس ناراحتی میکنند باید برای تشدید نشدن مشکلات گوارشی از مصرف ترشی پرهیز کنند.

در ضمن، مصرف فلفل هم که در تهیه ترشی به کار میرود، برای بیماران مبتلا به ناراحتیهای گوارشی میتواند تحریککننده و تشدیدکننده علایم بیماری باشد بنابراین افراد مبتلا به هیچوجه نباید ترشی تند مصرف کنند. از سوی دیگر، نتایج تحقیقها نشان میدهد اگر ترشی، مانده و کهنه باشد، وجود قارچهای درون آن نهتنها برای سلامت مضر است، بلکه میتواند سرطانزا هم باشد بنابراین باید از خوردن ترشیهای چند ساله پرهیز کرد زیرا هرچه از زمان تولید آنها بگذرد، میزان نیتراتشان افزایش پیدا میکند. لازم است یادآور شوم که بررسیها نشان دادهاند در مناطقی که میزان مصرف ترشی بالاست، ابتلا به سرطان مری و معده بیشتر گزارش شده است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)