حقایقی از فست فودها

حقایقی از فست فودها که اگر بدانیم
fast-food

غذاهایی که چند سالی است مصرفش رواج یافته و بسیاری از ما بنا به مشغله تحصیل و کاری ناچار به انتخاب آنها در وعده ناهار یا شام میشویم. در چند دهه اخیر، استفاده از انواع غذاهای ساندویچی، چیپس، پفک و … آنچنان افزایش یافته که از دلایل عمده چاقی به شمار میروند. مشکلات بزرگی که این غذاها برای انسان ایجاد می کنند گاهی اوقات می تواند غیرقابل بازگشت باشد از این رو باید دقت داشته باشید که کمتر از آن ها استفاده کنید وگرنه ؟

چاقی
مصرف غذاهای آماده و ناسالم، نقشی کلیدی در ابتلای مردم به اضافه وزن و چاقی دارد. واقعیت تلخ این است که با وجود شرایط فعلی، شاهد آن خواهیم بود تا سال ۲۰۵۰ میزان مبتلایان به چاقی بشدت افزایش یابد. متاسفانه امروزه والدین هزینه هنگفتی بابت تامین غذای بچهها در مدرسه و دانشگاه متقبل میشوند، غافل از این که براساس نتایج تحقیقات صورت گرفته، لزوما هزینه بالا به معنی مصرف غذاهای سالم نیست.

از سوی دیگر، بچههایی که به طور مرتب از غذاهای آماده استفاده میکنند، به اندازه چشمگیری کربوهیدرات، چربی، نمک و شکر افزوده را در بدن خود انباشته میکنند و با توجه به نبود فیبرهای مفید غذایی، شرایط برای چاقی آنها افزایش مییابد. به این معادله باید کمتحرکی را نیز بیفزایید که با گسترش بازیهای رایانهای و سرگرم شدن به رایانه و تلویزیون، بچهها را عملا از تعاملات اجتماعی، تحرک و تناسب اندام دور کرده است. موضوعی که میتواند در سالهای آینده، برای آنها دردسر آفرین باشد و مهمترین علائم آن شیوع بیماریهای قلبی در سنین پایین است.

جالب است بدانید مصرف تنها ۱۸۷ کالری اضافی در روز میتواند در پایان سال به سه کیلوگرم اضافه وزن بینجامد. مصرف غذاهای آماده نه تنها کالری انباشته را به بدن وارد میکند و شما را در معرض چاقی قرار میدهد، بلکه با احساس سیری کاذب سیکل غذاییتان را دچار اختلال میکند. شایان ذکر است که چاقی باعث بیماریهایی مثل انواع بیماریهای قلبی ـ عروقی، دیابت و پرفشاری خون میشود.

مرض قند (دیابت)
پس از مصرف غذاهای حاوی شکر افزوده نظیر نوشابههای گازدار، نان سفید یا آبمیوههای صنعتی ـ سطح قند خون بشدت افزایش مییابد که بدن برای کنترل این وضع ناچار به ترشح انسولین و جذب قند میشود. خوردن پیوسته غذاهای ناسالم در طول روز موجب بالا ماندن دائمی سطح انسولین خون میشود که با ادامه این وضع، سلولها هورمون حیاتی انسولین را نادیده گرفته و با وقوع «مقاومت در برابر انسولین»، فرد به بیماری دیابت مبتلا میشود. یکی از اثرات جانبی چاقی، بروز دیابت نوع دو است؛ بیماری که در سه دهه گذشته بشدت افزایش پیدا کرده و حتی در نوجوانان نیز شایع شده است.

افسردگی
افسردگی از دیگر عوارض جانبی مصرف غذاهای ناسالم است که پدیدهای شایع در بین نوجوانان ساکن کشورهای صنعتی است. کارشناسان امر معتقدند که تغییر هورمونی در سن بلوغ، نوجوانان را بیش از گذشته مستعد تغییرات رفتاری و نوسانات خلق و خو میکند و تغذیه سالم، نقش سازندهای در تنظیم سطح هورمونهای بدن دارد. به همین دلیل توصیه میشود این دسته افراد از مصرف غذاهای حاوی چربیهای ترانس، چربیهای اشباع و غذاهای صنعتی ـ نظیر انواع کنسرو، سوسیس و کالباسها ـ دوری کنند. این غذاها در ۵۸ درصد موارد، نقش موثری در افزایش خطر افسردگی داشتهاند.

فقر مواد مغذی
غذاهای صنعتی با وجود ظاهر پر زرق و برق و انواع تائیدیه های رنگارنگ، خالی از هر گونه ویتامین، مواد معدنی و فیبرهای غذایی است. تحقیقات نشان میدهد کودکانی که به طور فزایندهای از غذاهای ناسالم استفاده میکنند با مسالهای جدی به نام سوء تغذیه و نبود مواد مغذی مورد نیاز برای رشد مواجه میشوند که نتیجهای جز کمبود یا تخلیه انرژی، نوسانات خلق و خو، کج خلقی و پرخاشجویی، اختلالات خواب و ضعف تحصیلی را در پی ندارد. پس حالا که سرنوشت استفاده از فست فودها را می دانیم باید مراقب باشیم!!


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن هفتادرژیم آنلاینکاهش وزن شصت
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)