کاهش وزن اولین اقدام در درمان نازایی زنان

/*دکنر منصور ریسمانچیان
نایب رییس انجمن ارتقا سلامت و بهبود تغذیه
عضو انجمن پیشگیری و درمان چاقی */

بیماری تخمدان پليكيستيك ( P C O S ) اختلالي هورموني است كه توسط افزايش هورمونهاي جنسي مردانه و مقاومت به انسولين شناخته ميشود و یکی از علل مهم نازایی می باشد. در ضمن با ایجاد چاقی ، جوش صورت ، ریزش موی سر و ایجاد خطوط تیره در چین های بدن (آکانتوزیس نیگریکانس ) یک عامل مهم اختلال در زیبایی و با ایجاد بیماری های متابولیک مانند دیابت تیپ 2 و بیاری قلبی عروقی و نیز به علت اختلال قاعدگی منجر به سرطان رحم شده وبنابر این یک عامل مهم اختلال در سلامتی می باشد . P C O S به شكل تنگاتنگي با چاقي و بيش از هر چيز با چاقي آندروئيد(شكمي) مربوط است.
درمان چاقی در این بیماران باعث بهبود تخمک گذاری و بنابراین درمان نازایی ،کاهش هورمون های مردانه ، کاهش خطوط تیره موجود در چین های بدن و در نهایت کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی می شود .
بنابراین اولین اقدام در خانم هایی که باردار نمی شوند کاهش وزن می باشد که هم تخمک گذاری را بهبود می دهد و هم تاثیر سایر درمان ها را بیشتر خواهد کرد .
در زیر دو مثال از دو بیماری که در مطب مشاهده کرده ام را بیان می کنم :
1. خانم با اضافه وزن بیست کیلو گرم و با سابقه نازایی به مطب مراجعه نمود و در شرح حال ، ایشان سابقه درمان نازایی برای مدت ده سال داشتند که به علت نتیجه ندادن نا امید شده و سه سال بود که درمان کامل متوقف شده بود . در مدت چهار ماه با رژیم و پیاده روی ایشان هفده کیلوگرم وزن کم کرده و مدتی مراجعه نکردند . حدود یک سال بعد از طریق مادر ایشان خبر دار شدیم که علت عدم مراجعه، بارداری بوده و الان هم بچه بدنیا آمده و سالم است .
2. . خانم با سی کیلو گرم اضافه وزن و دو بچه مراجعه داشتند . در شرح حال متذکر شدند که پس از بچه دوم برای لوله بندی مراجعه کرده اند ولی متخصص زنان به علت کیست های متعدد تخمدانی مشاهده شده در سونو گرافی ، با مهر و امضا تعهد می دهند که این خانم دیگر باردار نخواهند شد . پس از کاهش 22 کیلو گرم از وزن در مدت 6 ماه شوهر ایشان اطلاع دادند که خانم باردار شده اند .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادکاهش وزن شصترژیم آنلاینمشاوره پوست و مو
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)