چاقی زیبایی زنان را نشانه گرفته است

دکتر منصور ریسمانچیان

نایب رییس انجمن ارتقا سلامتی و بهبود تغذیه

چاقی باعث اختلال هورمونی در خانم ها و منجر به اختلالات شدید پوست ، مو و زیبایی میشود که برخی از آن ها غیر قابل برگشت میباشند . اختلالات هورمونی ناشی از چاقی باعث جوش صورت ، رویش موی صورت و بدن ، نازک شدن و ریزش موی سر میشود . علت این امر بیماری به نام سندروم تخمدان پليكيستيك (PCOS)است که اختلالي هورموني است كه توسط افزايش هورمونهاي جنسي مردانه و مقاومت به انسولين شناخته ميشود، و بر 5 تا 10 درصد زنان در سنين باروري تأثير ميگذارد. نشانهها شامل دورههاي قاعدگي نامنظم، عدم تخمكگذاري (كه باعث ايجاد كيستهاي تخمداني چندگانه میشود)، نازايي، آكنه(جوش صورت)، و پر مويي (هيرسوتيسم) و نيز ريزش موی سر ميشود. PCOSبه شكل تنگاتنگي با چاقي و بيش از هر چيز با چاقي آندروئيد(شكمي) مربوط است. مقاومت به انسولين و افزايش انسولين حاصل از آن در PCOSباعث بالا رفتن خطر بيماري قلبي عروقي، ديابت نوع2، و سرطان دستگاه تناسلي ميشود (يعني سرطان رحم و تخمدان). کنترل PCOSشامل رژيم و ورزش براي بهبود وضعيت وزن و رسيدن به ميزان صحيح انسولين و حذف علائم سندروم ميشود.

ترکهای پوستی که در اثر چاقی ایجاد میشوند و در طب به آن استریا گفته میشود و نیز تیرگیهای پوستی در نواحی چین دار بدن مانند چین گردن، کشاله ران و غیره نیز از عوارض زیبایی چاقی میباشند .

به هر حال جوش ها اگر در اثر دستکاری به لک یا اسکار تبدیل شوند و استریا ها اگر رنگ کف آنها از رنگ بنفش و صورتی به سفیدی و نقره ای تبدیل شود ؛ معمو لا غیر قابل برگشت خواهند بود . در مورد موهای نا خواسته صورت و بدن باید ابتدا با کاهش وزن و درمان هورمونی علت ایجاد آن را از بین برد و سپس با لیزر یا سایر روشها آنها را حذف کرد. تیرگیهای نواحی چین دار بدن نیز با کاهش وزن بهبود خواهد یافت .

سلامتی و زیبایی دو نعمت خداوند و حق هر انسان است که به سادگی و با کاهش مختصر درکالری ورودی و افزایش تحرک با یک پیاده روی ساده قابل بازیابی خواهد بود .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن هفتادکاهش وزن شصت
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)