چرا شیرینی های غیر طبیعی این قدر چاق می کنند ؟

وقتی اسم شیرینی را می شنویم ذهن ما شیرین بودن را باقند تداعی می کند .ولی شیرینی ها علاوه بر قند حداقل دارای آرد ، روغن و تخم مرغ هستند و لی معمولا خامه ، کمپوت ها، مغز ها و ...... هم دارند . وقتی کالری اجزا اصلی شیرینی ها را بررسی می کنیم متوجه می شویم که هر گرم قند 4 کالری ولی هر گرم روغن 9 کالری انرژی در بدن آزاد می کند یعنی قند در برابر روغن کمتر از نصف چاق می کند. از طرف دیگر شیرینی ها به علت قندی که دارند بلافاصله با ورود به بدن انسولین را تحریک به ترشح می کنند.

کار انسولین در مرحله اول کاهش قند خون و در مرحله دوم ذخیره قند اضافه بصورت چربی در ناحیه مرکزی بدن بخصوص در شکم و پهلو هاست .پس با هر شیرینی که می خورید افت قند بعدی زود تر ایجاد می شود و در ضمن چاقی شکمی که هم مختل کننده زیبایی است و هم بیماری قلبی و دیابت را تشدید می کند، بیشتر اتفاق می افتد . میزان و نوع روغن مصرفی ونیز تخم مرغ موجود در این شیرینی جات نیز باعث افزایش کلسترول و در نتیجه افزایش ریسک سکته های قلبی و مغزی می شود .

مواد افزودنی که به این نوع شیرینی ها زده می شود هم باعث افزایش اسید معده شده و اشتها را بیشتر می کند و هم منجر به یک حالت اعتیاد شده و باعث کشش بیشتر به این مواد بیشتر می شود .در بعضی کشور ها اعتیاد آور بودن شکر بررسی شده و در یک تحقیق محلی از مغز که اعتیاد به کوکایین در آن تحریک می شود همان محلی بوده که شکر آن را تحریک می کند و میزان اعتیاد آن 8 برابر کوکایین بر آورد شده است .در ضمن تنوعی که این شیرینیجات دارند باعث می شود که با خوردن هر مدل ، نوع دیگر را طلب کنیم و به هر حال مصرف هر روز بیشتر می شود .

پس موقع افت قند راه چاره چیست ؟ ضعف بدنمان را چگونه در مان کنیم ؟استفاده از قند های طبیعی مانند خرما ، شیر و عسل ،موز ، سیب ، مویز ، توت خشک ، انجیر و ............ که روغن ، آرد و تخم مرغ ندارند و علاوه بر قند طبیعی دارای مواد معدنی و ویتامین های لازم برای بدن می باشند و در ضمن مواد شیمیایی و افزودنی های مجاز و غیر مجاز و نیز کلسترول ندارند و از سوی دیگر حاوی فیبر هستند و مانع از بیماری های قلبی و سرطان هم می باشند بهترین را ه چاره است . البته درست است که این مواد غذایی هم کالری دارند ولی در مقایسه با انواع غیر طبیعی ناچیز است و در ضمن با مراجعه به متخصصین تغذیه میزان مصرف آن ها مشخص خواهد شد .
به امید روزی که کسی به دست خود ، خودش را بیمار نکند .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مو
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)