سويا و خواص آن:

دکتر منصور ریسمانچیان

نایب رییس انجمن ارتقا سلامتی و بهبود تغذیه

عضو انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران

غذاهاي داراي سويا غنيترين منبع ايزوفلاونهايي چون جنيستن[1]، ديدزئين[2]و گلايستين [3]هستند. مصرف اين گروه از فيتواستروژنها باعث بهبود وضعيت بهداشتي فرد، كاهش كلسترول خون، حفظ سلامت پروستات و بهبود دانسيته استخواني ميشود. پروتئين سويا درست به اندازه پروتئين حيواني تخم مرغ، شير و گوشت مؤثر و مفيد است. جمعيت زيادي از آسياييها اكنون به دليل استفاده از اين ماده داراي ميزان كمتري سرطان سينه، پروستات، وساير سرطانها هستند. زنان ژاپني مقادير زيادي سويا را كه ميتواند عامل كنترل علائم يائسگي شود مصرف ميكنند. مطالعات بر روي مزاياي بهداشتي غذاهاي سويادار شامل كساني ميشود كه روزانه 45 تا 90ميليگرم ايزوفلاون در روز مصرف ميكنند (معادل 2 يا 3 بار مصرف سويا در روز). در اكتبر 1999، FDAاعلام كرد كه غذاهاي داراي 25/6 گرم سويا درهر وعده باعث كاهش خطر بيماري قلبي ميشوند. جهت سنجش كيفيت اين عامل و صحت اين ادعا، غذا بايد همچنين داراي چربي كم (كمتر از 3گرم) و چربي اشباع شده كمتر از يك گرم و كلسترول اندك (كمتر از 20گرم) شود و مقدار سديم آن كمتر از 480 ميليگرم در هر وعده باشد.

در کسانی که از برنانه غذایی پیروی می کنند 3 قاشق غذاخوری ازدانه آن را می توانند بجای یک قاشق روغن می توانند استفاده نمایند .شیر سویا نیز با یک لیوان شیر کم چرب قابل جایگزینی است .

احتیاط در کسانی که دارای سرطان های تشخیص داده شده وابسته به هورمون نظیر پستان و پروستات لازم است . مصرف همزمان با قرص های وارفارین باعث افزایش خطر خونریزی می شود .دانه های سویا باعث کاهش قند خون می شوند پس برای دیابتی ها مفید ولی ممکن است اثر دارو های ضد دیابت را تشدید و منجر به افت شدید قند شود .در افراد مبتلا به نقرس و آلرژی نیز باید با احتیاط مصرف شود . البته ممنوعیت ها و احتیاط ها بیشتر در مورد دارو های حاوی سویا و یا مصرف بیش از حد آن می باشد .

از مطالب این سایت برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا سایت را به دیگران معرفی نمایید .


[1].Genistein

[2]. Daidzein

[3]. Glycitein


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مو
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)