خوردن صبحانه مناسب در کودکان

دکتر منصور ریسمانچیان

نایب رییس انجمن ارتقا سلامتی و بهبود تغذیه

عضو انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران

در تحقیقی که بر روی 5000 نفر از دانش آموزان در انگلستان انجام شده است ، مشخص گردید که خوردن صبحانه مناسب در این کودکان باعث بهبود چشمگیر در تمرکز ، یادگیری و نتایج تحصیلی شده است . البته مصرف مواد غذایی نامناسب نظیر شیرینی ها و چیپس (که در 20 در صد آن ها گزارش شده بود ) هیچ تاثیری در این زمینه نداشته است .در این مطالعه ثابت شده است که قند ماده غذایی باید بصورت آهسته و مداوم در طول صبح آزاد شود و بنابراین از مواد قندی با فیبر(مانند نان سبوس دار یا کورن فلکس های سبوس دار) و پروتئین ها (مانند تخم مرغ و یا پنیر) باید استفاده شود .

توضیح : مواد قندی که قند خون را سریع بالا می برند باعث افت سریع تر قند هم می شوند و یک نشاط آنی وبدنبال آن یک بی حوصلگی و افت انرژی در ساعت های بعد را برای فرد به ارمغان می آورند .

پیشنهاد گروه تحقیق : اگر مدرسه بتواند ساز و کاری مهیا نماید که کودکانی که در منزل صبحانه نمی خورند در مدرسه این کار را انجام دهند کارایی سیستم آموزشی چندین برابر خواهد شد .

Public Health Nutrition, do:10.1017/S1368980015002669, published 17 November 2015.

از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی فرمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید


اسلایدر یکاسلایدر چهاراسلایدر دواسلایدر سه
دلایل بی اشتهایی در کودکان (قسمت اول)
غذاهایی که فکر می کنید سالمند (قسمت اول)
دانستنی های تغذیه ای کنجد (قسمت اول)
تغذیه و کودکان بیش فعال (قسمت اول)
مصرف شیرینی و افسردگی در مردان
با آهسته غذا خوردن، کاهش وزن بیشتر و نفخ کمتر (قسمت اول)