تغذیه و نقش آن در کنترل استرس

تغذیه سالم نقش حیاتی در توانایی خود برای مقابله با بار استرس اضافی دارد. کربوهیدرات ها، پروتئین، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی برای تولید انرژی، تمرکز ذهنی، و ثبات عاطفی مهم می باشند.استرس واضطراب یكی از مواردی است كهاگر كنترل نشود سلامت روان را بخطر می اندازد. زیرا استرس واضطرابمی تواند سیستم ایمنی بدن راتضعیف و نیاز بدن به مواد مغذی خاص را افزایش دهد. یک رژیم غذایی متعادل،به تمرکز، هوشیاری،انرژی بالا و سالم در طول زمان استرس کمک خواهد کرد. با مصرف زیاد وبی رویه فست فودها و یا تنقلات تجارتی كه معمولا ارزش غذایی كمی دارند وجایگزین شدن آنها با وعده های اصلی غذایی ، احتمال بروز سوءتغذیه و كمبود ریزمغذیها مثل كمبود آهن ، كمبود روی وكمبود های ویتامینی افزایش یافته وبه علت تضعیف سیستم ایمنی بدن بیشتر به بیماریها مبتلا می شوید. تغییرات خلق وخونیز تا حد زیادی به كمبود های تغذیه ای مربوط می شود.

مکمل مولتی ویتامین مینرال می تواند مفید باشد، اما بخاطر داشته باشید كه ویتامین ها و مواد معدنی باید ازطریق رعایت یك برنامه غذایی مناسب تامین شود . تمام مواد غذایی که حاوی موادی مانند فیتوکمیکال ها و فیبر می باشند در تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامت بدن نقش دارند.بسیاری از مردم در مواقع استرس ازكافئین و مواد قندی زیاد برای رفع خستگی استفاده می کنند .مصرف زیاد کافئین ، موجب بروز اختلال در خواب و تشدید اثرات منفی استرس بر بدن می شود. رعایت نكردن وعده های غذایی و عدم تامین انرژی لازم برای كار و فعالیت های روزانه كاهش قند خون را بدنبال دارد .ثابت ماندن قند خون در حد معینی برای عملكرد طبیعی مغز لازم است .

مواد غذایی ضد استرس
تحقیقات ثابت کرده است که فشار عصبی نه تنها باعث تغییرات خلقی می شود بلکه باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری ها، از سرماخوردگی ساده تا بیماری های قلبی عروقی می گردد. راه های زیادی برای مقابله با استرس و فشار عصبی وجود دارد، یکی از این راه ها استفاده از مواد غذایی است که در کنترل استرس نقش مهمی به عهده دارند.غذاها می توانند از راه های مختلفی بر میزان استرس تاثیر بگذارند. مثلا بعضی غذاها باعث کاهش سطح سروتونین ( ماده شیمیایی که در مغز باعث ایجاد آرامش می شود ) در خون می شوند. بعضی غذاهای دیگر باعث کاهش سطح هورمون های کورتیزول و آدرنالین ( هورمون هایی که در بدن باعث ایجاد استرس می شوند ) می شوند. همچنین بعضی غذا ها نیز با تقویت سیستم ایمنی و کاهش فشار خون، بدن را ازعوارض استرس در امان نگه می دارند.
منبع : معاونت بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی
مریم زارعی، كارشناس ارشد دفتر بهبود تغذیه جامعه


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید


اسلایدر چهاراسلایدر یکاسلایدر دواسلایدر سه
غذاهایی که فکر می کنید سالمند (قسمت اول)
دانستنی های تغذیه ای کنجد (قسمت اول)
مصرف شیرینی و افسردگی در مردان
تغذیه و کودکان بیش فعال (قسمت اول)
با آهسته غذا خوردن، کاهش وزن بیشتر و نفخ کمتر (قسمت اول)
دلایل بی اشتهایی در کودکان (قسمت اول)