دلایل غیر معمول افزایش وزن

اگر كالرى دريافتىتان را افزايش دهید يا تمرينات ورزشىتان را كم كنيد، هيچ جاى تعجب نيست كه دچار اضافه وزن شويد. اما اگر اضافه وزن پيدا كردهايد و نمی دانید به چه علت ، مشكل جاى ديگرى است. علل احتمالى اضافه وزن شما مىتواند موارد زير باشد:

ورزش بیش از حد :
ورزش بیش از حد منجر به افزایش اشتها شده و در ضمن با افزایش وزن عضلات منجر به اضافه وزن می شود .از سوی دیگر ورزش های سنگین در دراز مدت منجربه آسیب مفاصل شده و بی تحرکی ناشی از این آسیب باعث افزایش وزن خواهد شد .

بیخوابى :
اگر دچار بیخوابی هاى شبانه شدهايد يا مجبور هستيد تا دير وقت بيدار بمانيد، اولا ممكن است بيشتر به خوردن ميانوعدهها تمايل پيدا كنيد، دوم اينكه بىخوابى باعث تغييرات هورمونى و درنتيجه افزايش گرسنگی و اشتهاى شما مىشود، بنابراين ممكن است حتى پس از صرف غذا، هنوز هم احساس سيرى نكنيد. در ضمن تحقیقات نشان می دهند که کاهش خواب منجر به مقاومت به انسولین و کاهش سوخت وساز می شود . از سوی دیگر وقتی خواب شب کافی نباشد فردا خسته اید و با مصرف مواد غذایی و شیرینی خستگی خود را رفع خواهید کرد و در ضمن تمرکز بر روی خوردن از بین می رود .

استرس :
هورمون كورتيزول،که نوعی هورمون استرس است، در شرایط استرس ترشح شده و باعث افزايش اشتها مىشود. درنتیجه زمانى كه دچار استرس مىشويد، تمايل بدن نسبت به غذاهاى پركالرى نيز افزايش پيدا مىكند..

مصرف داروها :
يكى از اثرات جانبى برخى از داروها، مانند قرصهاى ضدافسردگى، اضافه وزن و چاقى است. اگر فكر مىكنيد مصرف اين داروها باعث چاقى شما شده است، از پزشكتان بخواهيد تا در روش درمانىتان تغيير ايجاد كند، اما به هيچ وجه خودسرانه داروها را قطع يا كم نكنيد.حتی گاهی برخی از همین دارو ها اگر با نوع و مقدارمناسب تجویز شوند باعث افزایش تمرکز بر غذا شده وبا این روش منجر به کاهش اشتها می شوند و یا ولع (CRAVING) خوردن را کم می کنند . در برخى افراد، مصرف هر دارويى كه منجر به بهبود شرایط بیماری مىشود، بهبود اشتها و اضافه وزن را در او به دنبال دارد. داروهای ضدالتهابی استروئیدی(کورتون ها ) مثل پردنیزون نیز با احتباس مایعات و افزایش اشتها منجر به اضافه وزن می شوند. داروهاى روان درمانى و داروهای مورد استفاده در درمان تشنج، ميگرن، فشار خون بالا، ديابت و قرصهاى ضدباردارى نیز در این امر دخیل هستند.

کم کاری تيروييد :
اگر غده تيروييد شما به اندازه كافى هورمون توليد نكند، احساس خستگی و ضعف و سرما کرده ، سوخت و ساز بدنتان كاهش يافته و درنتيجه دچار اضافه وزن مىشويد. البته بیشتر اضافه وزن ناشی از کم کاری تیرویید به علت احتباس آب می باشد و افرادی که این مشکل را دارند بدون مشکل با رعایت برنامه غذایی و تحرک مانند افرا عادی می توانند کاهش وزن داشته باشند .

يائسگى :
اكثر زنان، در دوران يائسگى دچار اضافه وزن مىشوند. علاوه بر نقش هورمونها، كاهش سوخت و ساز بدن بر اثر افزايش سن نيز از دلايل اصلى چاقى در دوران يائسگى می باشد. البته با یک برنامه غذایی اصولی و تحرک متعادل می توان مانند قبل از یائسگی وزن را کاهش داد ..

سندرم کوشینگ :
افزایش وزن یکی از علایم شایع این سندرم است. این سندرم در اثر ترشح زیاد هورمون استرس به نام کورتیزول ایجاد می شود. همچنین در اثر مصرف استروئیدها برای درمان آسم، آرتریت (التهاب مفاصل) یا لوپوس ، در پرکاری غدد آدرنال و در اثر تومور نیز ممکن است این سندرم بوجود آید. در این سندرم اضافه وزن بیشتر در نواحی صورت، گردن و کمر مشاهده می شود.

سندروم تخمدان پلى كيستيک :
اين سندرم یک مشکل هورمونی شایع در میان زنان در سنین باوری می باشد. این مشكل، باعث تغييرات هورمونى ،به هم خوردن سیکل قاعدگی ، پرمویی و آکنه در بدن شده و همچنین آنها را نسبت به انسولين مقاوم مىكند، كه همين امر باعث اضافه وزن مىگردد. در چنين شرايطى، معمولا چربى دور شكمى افزايش پيدا مىكند که ریسک بیماری های قلبی را در این افراد بیشتر می کند.

ترک سيگار :
اين كار يک تصميم درست و عاقلانه است، اما بدون اينكه متوجه شويد، همراه با ترك سيگار، دچار اضافه وزن نيز مىشويد. معمولا مقدار این اضافه وزن کمتر از 5 کیلوگرم می باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادکاهش وزن شصترژیم آنلاینمشاوره پوست و مو
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)