غذاهای مفید برای کبد

مصرف خوردنیهای غنی از آنتیاکسیدان بهترین راهکار برای حفظ سلامت کبدتان به موازات سلامت عمومی بدنتان میباشد.

غذاهای غنی از بتاکاروتن
غذاهای غنی از آنتیاکسیدان به پاک سازی اثر رادیکالهای آزاد و مواد مضر در کبد کمک مینمایند. سبزیجاتی نظیر چغندر و هویج حاوی آنتیاکسیدانهای کاروتنوئید و بتاکاروتن میباشند. تمام آنتیاکسیدانها به پروسهی سم زدایی کبد کمک نموده و از کبد در برابر بیماریها محافظت میکنند. جالب است که متذکر شویم بتاکاروتن (پیش ساز ویتامینAموجود در هویج، یک آنتیاکسیدان مفید و موثر میباشد؛ لذا مفید است که مصرف هویج را در الگوی رژیم غذایی خود بگنجانید.همچنین سیر نیز مفید است و سلنیوم و گلوتاتیون موجود در سیر دارای عملکردی مشابه با آنتیاکسیدانها میباشند.

غذاهای غنی از ویتامینهای B ، C و E
غذاهای حاوی مقادیر فراوان از ویتامینهای B ، C و E میبایست به صورت روزانه برای تقویت سلامت کبد مصرف شوند.غذاهای غنی از ویتامینCو ویتامینEهمانند آنتیاکسیدانهای بسیار مفید میباشند. مواد با خاصیت آنتیاکسیدانی به کاهش تخریب ناشی از رادیکالهای آزاد کمک مینمایند، بنابراین برای تقویت و پاکسازی کبد مفیدند. غذاهای غنی از ویتامین ب عملکرد کبد را تقویت میکنند و به کاهش احتقان کبدی کمک مینمایند. ویتامین ب 12 نیز به متابولیسم چربیها و بهبود عملکرد کبد کمک مینماید. بسیاری از غذاها (برای مثال: بروکلی، تخم مرغ، اسفناج، برنج قهوهای، غلات و غیره) حاوی ویتامین ب میباشند. بسیاری از میوهها و سبزیجات نیز حاوی ویتامین ث میباشند از جمله: گوجهفرنگی، توت فرنگی، بروکلی، فلفل، مرکبات و غیره. سبوس گندم منبع خوبی از ویتامینEو سلنیوم میباشد. بادام، آووکادو، گردو، غلات غنی شده، تخم آفتابگردان، کره بادام زمینی، سبزیجات روغنی نیز از منابع خوب ویتامینEمیباشند.

غذاهای غنی از فیبر
غذاهای فیبردار برای تقویت عملکرد کبدتان ضروری هستند. استفاده از غذاهای فیبردار نظیر نانهای دارای غله کامل، برنج و دیگر محصولاتی که حاوی غلات کامل باشند؛ مطمئناً پروسه هضم را تقویت مینمایند. میوهها و سبزیجات نیز از محتوای فیبر بالایی برخوردار میباشند.

امگا 3
مصرف غذاهای غنی از امگا 3 نیز برای سلامت کبد مهم است. غذاهای مرسوم غنی از امگا 3 عبارتند از: ماهیها (از جمله:ساردین، سالمون، قزل آلا و...)، مغزها و روغنهایی گیاهی (شامل: کانولا، سویا، دانه کتان و کنجد)توصیه میشود از مصرف بی رویه نوشیدنیهای غنی از کافئین (به ویژه قهوه و مانند آن) اجتناب کنید و به جای آنها از نوشیدنیهای سالم و مفیدتری مثل چای سبز استفاده کنید .*اطمینان حاصل کنید که از مصرف غذاهای پرچرب و پرکلسترول اجتناب میکنید، و اقلام غذایی سالم و روغنهای غیر اشباع چند زنجیرهای مفید برای بدن را مصرف مینمایید. تغذیه سالم به حفظ سلامت و عملکرد مطلوب کبدتان کمک شایانی میکند.
منبع: سایت دفتر بهبود تغذیه جامعه


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن هفتادکاهش وزن شصتمشاوره پوست و مو
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)