پرسش و پاسخ در مورد سرطان زایی گوشت قرمز و سوسیس و کالباس

آیا گوشت قرمز و سوسیس و کالباس سرطان زا هستند ؟
1.گفته می شود گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس یا کالباس دردسته ی مهم ترین عوامل سرطان زا می باشند.این گفته به چه معناست ؟ بله درست است ؛ این گفته ها و دسته بندی ها زمانی انجام می شود که شواهد کافی از وجود عوامل سرطان زا در ماده ای وجود داشته باشد؛ به عبارت دیگر شواهد قانع کننده ای را درباره ی آن ماده و بروز سرطان به دنبال مصرف آن بیابیم.برای این ارزیابی نیز بسیاری از مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده است که به دنبال مصرف گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس یا کالباس توسط افراد مختلف افزایش احتمال بروز سرطان را درآنها مشاهده خواهیم کرد.

2.با مصرف گوشت قرمز ممکن است به کدام یک از انواع سرطان ها مبتلا شویم ؟ محتمل ترین سرطانی که با مصرف گوشت قرمز ممکن است به آن مبتلا شویم سرطان روده بزرگ است، اما مطالعات انجام شده نشان می دهد که سرطان های لوزالمعده و پروستات نیز ممکن است ناشی از مصرف گوشت قرمز باشد.

3.با مصرف فرآورده های گوشت قرمز مثل سوسیس و کالباس ممکن است به کدام یک از انواع سرطان ها مبتلا شویم ؟ مطالعات نشان می دهد علاوه بر سرطان هایی که ممکن است گوشت قرمز ایجاد کند، مصرف فرآورده های گوشت قرمز با ابتلا به سرطان معده ارتباط مستقیم دارد.

4.بروز چند سرطان درهر سال ناشی از مصرف گوشت قرمز یا فرآورده های آن است ؟ جدیدترین آمار های جهانینشان می دهد که درحدود 34000 نفر از مردمان جهان که در رژیم غذایی آنها گوشت فرآوری شده به مقدار زیادی جای داشت بعلت سرطان جان خودرا ازدست دادند. همچنین تخمین زده می شود که تعداد 50000 نفردرسال به علت رژیم های غنی از گوشت قرمز به سرطان مبتلا شوند و جان خود را ازدست بدهند.

5.میزان شیوع و بروز و ابتلا به سرطان هایی که ناشی از مصرف گوشت قرمز یا فرآورده های گوشت قرمز می باشد در حدود چند درصد است ؟ مطالعات نشان می دهد مصرف گوشت های فرآوری شده به افزایش خطر ابتلا به سرطان منجر می شود، بطورکلی با تجزیه و تحلیل داده ها می توان تخمین زد که مصرف هر 50گرم از گوشت های فرآوری شده در روز می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 18درصد افزایش دهد.همچنین در مطالعه ی مشابه دیگری تخمین زده می شود که با مصرف 100گرم گوشت قرمز در روز احتمال ابتلا به سرطان روده ی بزرگ تا17 درصد افزایش یابد.

6.آیا با توجه به مسائل گفته شده باید مصرف گوشت قرمز را قطع نماییم ؟ مصرف گوشت فواید بسیار زیاد و شناخته شده ای دارد.یکی از عوامل مؤثر در اهمیت غذایی گوشت ، وجود املاح معدنی به ویژه آهن و روی در آن است. .کم خونی ناشی از کمبود آهن در اکثر نقاط جهان اعم از کشورهای در حال توسعه و حتی توسعه یافته در بین انسان ها دیده می شود. زنان به ویژه در هنگام بارداری و عادت ماهیانه و کودکان بیشتر در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند.از آن جا که اغلب، آهن به اندازه ی کافی در بدن ذخیره نمی شود، با مصرف به اندازه ی گوشت و فرآورده های آن، می توان از بروز عوارض کمبود آهن جلوگیری کرد. گوشت منبع غذایی مهمی از پروتئین ، ویتامین های گروهBو املاحی مانند آهن، روی، منیزیم و فسفر است. همچنین کمبود روی نیز با عوارضی از قبیل اختلال در رشد قدی و قوای جنسی ، اختلال در رشد جنین، سقط جنین و کم اشتهایی همراه است که در بسیاری از زنان و نوجوانان قابل مشاهده است. روی قابلیت جذب بالایی در بدن دارد.به طور خلاصه می توان گفت که گوشت ماده ی غذایی پروتئینی با ارزشی است.اما مسئله ی قابل توجه این است که مصرف زیاد و بی رویه گوشت قرمز و فرآورده های آن خطرناک است؛تا جایی که در توصیه های بهداشتی ملی بسیاری از کشور ها به محدود کردن مصرف گوشت قرمز و فرآورده های آن تاکید شده است اما باید دقت داشت که در هیچ یک از آن ها عدم مصرف گوشت قرمز توصیه نشده است و نمی شود.

7.پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با کاهش خطر ابتلا به سرطان ناشی از مصرف گوشت قرمز و فرآوردههای آن چیست؟مردم درسراسر جهان باید مصرف گوشت قرمز و فرآوردههای آن راتعدیل نمایندتا خطر ابتلا به سرطان روده بزرگوسایر سرطان ها درآنها کاهش یابد.بسیاری از رهنمود هاو رژیم های غذایی نیز به محدود کردن گوشت قرمز تاکید دارند، البته تاکید آنها بیشتر به دلیل کاهش چربی خون می باشد که با ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و چاقی ارتباط دارد.منبع:http://www.who.int
نویسنده: مهدی صفویان


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن هفتادکاهش وزن شصترژیم آنلاین
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)