قابل توجه با نمک ها

میزان مصرف مجاز روزانه نمک برای هر فرد شش گرم است که این مقدار در داخل غذا هنگام طبخ موجود است و حداکثر میتوان به صورت افزودنی نیز دو گرم به آن افزود. مصرف بیرویه نمک، عوارض زیادی دارد که "پوکی استخوان و فشارخون بالا" نمونهای از این موارد است و به تنهایی عامل به وجود آمدن بسیاری از ناهنجاریها در بدن میشوند و همچنین افرادی که دچار بیماری سنگ کلیه هستند از مصرف زیاد نمک خودداری کنند.مصرف نمک زیاد در کودکان و بزرگسالان ( به علت پوکی استخوان ) منجر به کوتاهی قد می شود .

مصرف این ماده ی افزودنی بستگی به عادت غذایی و ذائقه افراد دارد و افراد میتوانند با تغییر ذائقه و سبک تغذیه، سلامت خود را تضمین کنند. در ضمن، شوری یا بی نمکی غذا ، علاوه بر مقدار نمک موجود در آن به حساسیت گیرنده های چشایی در دهان نیز بستگی دارد. با کاهش مصرف نمک، در ابتدا ممکن است غذا بی نمک به نظر آید، ولی بعد از گذشت 2 یا 3 هفته، حساسیت گیرنده های چشایی دهان افزایش می یابد و طعم واقعی غذا احساس می شود . وهمچنین می‎توان ادویه‎هایی نظیر آب لیمو ترش ، فلفل، سرکه و زردچوبه را جایگزین نمک کرده و ذائقه خود را در مورد مصرف زیاد این ماده مضر تغییر داد . بهتر است برای جلوگیری از عوارض مصرف بیرویه نمک، نمکدان را از سفرهها حذف کرده و تنها هنگام پخت غذا مقداری نمک یددار به آن اضافه کنیم و همچنین در مصرف غذاهای نمک سود مانند شور یجات و ماهی دودی نیز به علت افزایش میزان سرطان معده باید احتیاط کنیم. البته قسمت اعظم نمکی که در طی روز مصرف می کنیم بصورت نهفته در غذاهای فرآیند شده و آماده است.حتی نان ، رب و پنیر مصرفی نیز ممکن است شور باشند .

مطلب مهم قابل ذکر دیگر این است که نمک با خوشمزه کردن غذا باعث افزایش مصرف غذا شده منجر به ورود کالری بیش از حد و چاقی می شود و از سوی دیگر به علت احتباس آب در بدن توسط نمک، با ورود بیش از حد این ماده به بدن از طریق مواد غذایی ، آب در بدن محبوس شده و وزن را بالا می برد .بسیاری از افرادی که در حال کاهش وزن از طریق کاهش کالری مصرفی با رژیم های غذایی اصولی و افزایش کالری دفعی از طریق تحرک می باشند و کاهش وزن مطلوبی را تجربه نمی کنند ،از این نکته غافلند که چربی دفع شده می تواند با آب جایگزین شده و یاس و نومیدی ، منجر به رها کردن تلاش های ایشان می گردد
@PersianDiet


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن شصتمشاوره پوست و موکاهش وزن هفتاد
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)