آیا می دانید چرا باید میان وعده ها را جدی بگیرید ؟

مصرف میان وعده فقط مخصوص کودکان نیست! بلکه وعدهای بسیار مهم برای بزرگسالان نیز محسوب می شود،زیرا فرد بین وعدههای غذایی احساس سیری کرده و همین احساس سیری مانع از پرخوری در وعده اصلی غذایی و در نتیجه مانع از اضافه وزن میشود. علاوه بر این میان وعدهها اغلب حاوی مواد مغذی ارزشمندی هستند که فقط با مصرف وعدههای غذایی تامین نمیشود.البته همه میان وعدهها برای هر هدفی،مفید نیستند.

کالریها
هر روز دو میان وعده و در هر وعده ۱۵۰ کالری نیاز است. به این میان وعدهها، به چشم جبران کنندههای مواد مغذی مورد نیاز بدنتان که در برنامه غذایی شما گنجانده نمیشود مانند فیبر یا کلسیم ، نگاه کنید .

کربوهیدراتها
در حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از کالری میان وعدههای شما از طریق کربوهیدراتها تامین میشود، که حدوداً ۱۴ تا ۲۰ گرم میشود. کربوهیدراتهایی سرشار از فیبر از قبیل میوه،سبزیجات و غلات کامل . از مزایای کربوهیدراتها این است که سرشار از فیبر بوده و به آرامی در بدن تجزیه میشوند و در عین حال، حجم زیادی از آنها حاوی مقادیر بسیار کمی کالری میباشند که همین عامل حس سیری و اشباع شدگی ایجاد میکند.

پروتئین
با مصرف ۶ تا ۱۰ گرم پروتئین، در کل بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از کالری مورد نظر میان وعده به بدن میرسد. با مصرف میان وعدههایی که حاوی پروتئین است،مانند پروتئین موجود در لبنیات حس سیری بیشتری را تجربه میکنید. پروتئین توازنی بین میزان کربوهیدراتی که وارد خون شما میشود ایجاد میکند، پس اگر شما میان وعدهای که مصرف میکنید حاوی پروتئین اندکی باشد، افزایش میزان قند خون شما منتج به حس گرسنگی بیشتر و پرخوری مضاعف خواهد شد.

چربیها
چربیها باید بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از کالری میان وعدهها را تشکیل دهند، که نهایتا در حدود ۶ تا ۱۰ گرم میشود. چربیهای سالم حس سیری و اشباع شدگی را ایجاد میکنند. نکته اساسی درباره چربیها، احتیاط در میزان مصرف آنهاست زیرا چربیهایی مانند مغزها و یا لبنیات پر چرب حاوی کالری فراوانی هستند.

فیبرها
در میان وعدههای خود به میزان لازم فیبر مصرف کنید، مصرف حداقل ۳ گرم فیبر در میان وعدههای خود که از جمله ضروریات است نه تنها برای طولانی مدت حس سیری ایجاد میکند بلکه ۲۵ گرم کالری مورد نیازتان تامین میشود. با مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر تناسب اندام و سلامت خود را تضمین کنید مصرف فیبر از حس ضعف کاذب کاسته و در طول روز احساس پرانرژی بودن، میکنید. همچنین مصرف فیبر میزان قند خون شما را کنترل و درسطح نرمال و طبیعی حفظ میکند.

قند
از قند های طبیعی مانند عسل ، خرما ، کشمش ، توت خشک و خشکبار به میزانی که در محدوده کالری شما باشد می توانید استفاده نمایید .
ادامه دارد
@PersianDiet


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن هفتادکاهش وزن شصترژیم آنلاین
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)