بستنی نیتروژنی ، یک بستنی نو ظهور

بطورکلی بستنی از مواد متداولی مانند شیر، خامه و مواد جانبی مثل میوه، تکههای شکلات و... ساخته میشود، در صنعت، کاری به اسم Over run کردن برای تولید بستنی انجام میدهند؛ یعنی بهاندازه حجم بستنی، در آن هوا تزریق میکنند و با انجام شدن این مرحله، هم حجم بستنی زیاد میشود و هم حالت یکنواخت به بستنی داده میشود و بستنی صاف و نرمی با بافت مطلوبی، تولید خواهد شد این در حالی است که در بستنیهای سنتی و خانگی این کار انجام نمیشود.روش خنک کردن در صنایع مختلف متفاوت است؛ مثلاً در صنعت، محصول وارد فریزر میشود و در دمایی بین منفی 40 تا منفی 50 درجه سانتیگراد قرار میگیرد و بعد از منجمدشدن، آن را از سمت بالای قالب بیرون میآورند و بعد، در دمای منفی 18 درجه سانتیگراد گذاشته میشود.نیتروژن یا ازت مایع هم مادهای کاملاً مرسوم برای این منظور است.

نیتروژن در حالت عادی، نوعی گاز خنثی است که هیچ اثر مضری برای بدن انسان ندارد و هوایی که تنفس میکنیم هم از مقدار زیادی نیتروژن یا ازت تشکیل شده است. نیتروژن در صنایع غذایی، به چند روش استفاده میشود. یک روش استفاده از آن این است که به شکل گاز در پاکتهای مواد غذایی از جمله چیپس و پفک، تزریق میشود. اگر نیتروژن بهصورت فشرده و به مایع تبدیل شود ( نیتروژن در منفی 196 درجه سانتیگراد به مایع تبدیل میشود ) ، در حالتی قرار میگیرد که با برداشته شدن در محصول و از بین رفتن فشار، به حالت گاز درمیآید و در این فرایند، گرمای محیط را میگیرد بنابراین هر چیزی که کنارش باشد، منجمد میکند.

بطورکلی، استفاده از نیتروژن مایع برای ایجاد بافت مناسب در بستنی تأثیر بدی بر بدن ندارد و این ترکیب هم بهصورت گاز و هم بهصورت مایع در صنایع غذایی مختلف استفاده میشود. البته نیتروژن در حالت مایع که سرد است، اصلاً نباید با چیزی، حتی بدن انسان، تماس داشته باشد زیرا باعث منجمد شدن سریع بافت بدن خواهد شد.از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .
@PersianDiet


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاینکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)