برنامه غذایی مدیترانه ایی و کاهش خطر الزایمر

برنامه غذایی مدیترانه ایی و کاهش خطر الزایمر
دکتر منصور ریسمانچیان
نایب رییس انجمن ارتقا سلامتی و بهبود تغذیه
عضو انجمن پیشگیری و درمان چاقی ایران
رژیم مدیترانه ایی شامل استفاده بیشتر از مواد غذایی گیاهی مانند سبزیجات ، میوه جات ،غلات کامل ، حبوبات ، مغزیجات و محدود کردن مصرف گوشت قرمز و جایگزین کردن کره با روغن های سالم تر مانند روغن زیتون می باشد .از سوی دیگر این برنامه غذایی بر مصرف حداقل 2 بار در هفته ماهی و گوشت پرندگان ونیز جایگزین کردن نمک با ادویه ها و پودر سبزیجات برای طعم دادن غذا تاکید می نماید .کاهش کلسترل و به دنبال آن کمتر شدن میزان بیماری فلبی از تاثیرات ثابت شده این برنامه غذایی می باشد ، ولی به تازگی مشخص شده که علاوه بر قلب ،بر مغز و حافظه نیز تاثیر به سزایی دارد . اختلالات شناختی کمتر ، حافظه و تمر کز بهتر دستاورد مطالعاتی است که افراد با رعایت برنامه غذایی مدیترانه ایی از ۀن بهره مند می گردند . در این مطالعات ثابت شد که برای افراد مسن هم هنوز دیر نیست و بهتر است تغذیه خود رابه این برنامه غذایی تبدیل کنند. مکانیسم دقیق این تاثیرات مشخص نشده ولی کاهش واکنش های التهابی ، دریافت بیشتر ویتامین ها و مواد معدنی ، تغییر چربی بد به چربی خوب ، کاهش میزان چاقی ، افزایش انتی اکسیدان ها و بهبود متابولیسم سلولی احتمال این مزایا را بیشتر می کنند .
Adherence to a mediterranean-style diet and effects on cognition in adults: a qualitative evaluation and systematic review of longitudinal and prospective trials, Roy Hardman et al.,Frontiers in Nutrition, doi: http://dx.doi.org/10.3389/fnut.2016.00022, published online 22 July 2016.

از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .
@PersianDiet


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اسلایدر دواسلایدر سهاسلایدر یک
دانستنی های تغذیه ای کنجد (قسمت اول)
غذاهایی که فکر می کنید سالمند (قسمت اول)
مصرف شیرینی و افسردگی در مردان
تغذیه و کودکان بیش فعال (قسمت اول)
دلایل بی اشتهایی در کودکان (قسمت اول)
با آهسته غذا خوردن، کاهش وزن بیشتر و نفخ کمتر (قسمت اول)