جلوگیری از شل شدن و افتادگی پوست پس از کاهش وزن (قسمت اول)


شل شدن یا افتادگی پوست یک مشکل شایع پس از کاهش وزن است و بیشتردر رژیم هایی که کاهش وزن سریع را تبلیغ می کنند و غیر اصولی هستند ایجاد می شود. انواع مختلفی از سلولها در لایه های مختلف پوست وجود دارد و هر چند سلولهای قسمت بیرونی پوست دائماً در حال از دست رفتن هستند ولی با سلولهای جدید در زیر پوست جایگزین می شوند.، اما در لایه داخلی و عمیق تر پوست، سلول ها به طور طبیعی انعطاف پذیرتر هستند و چون هنگام کاهش وزن کش می آیند یا جمع می شوند ، بنابر این لایه های انعطاف پذیر، بیشترین آسیب را می بیند.

در پوست صورت چون اولین جایی است که دیده می شود و در ضمن لایه چربی آن معمولا کمترین ضخامت را داراست ( نسبت به ضخامت چربی شکم ،پهلو و و باسن ) این مورد بیشتر نمایان می شود. بنابراین اگر یک میلی متر ضخامت چربی در کل بدن کم شود در صورت خیلی واضح است در حالی که درمناطق دیگر شاید هیچ نمود بیرونی نداشته باشد .

در مورد مناطق غیر از صورت وقتی میزان و مدت چربی سوزی زیاد شود ، چربی موجود در این لایه ها به راحتی می سوزد اما ویژگی انعطاف پذیری آن به طور کامل حفظ نمی شود. بنابراین پوست ظاهر شل و افتاده ای پیدا می کند.وقتی که شما وزن از دست میدهید مخصوصاً وقتی که شما کاهش وزن سریعی دارید ، لایه های چربی این لایه از پوست از دست می رود و پوست وقت کافی برای کشش خود، جهت انطباق را ندارد .علاوه بر کاهش وزن ، سوء تغذیه، سن، سیگار کشیدن، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب، و کم شدن آب بدن در عدم انطباق پوست موثر است .سوالی که پیش می آید، این است که پس از کاهش وزن چگونه باید از شل شدن پوست پیشگیری کرد؟ در ادامه به چند راهکار اشاره می کنیم.

سن کمتر آسیب کمتر
هر چه سنمان بیشتر میشود، پوست قابلیت ارتجاعی طبیعی اش را از دست میدهد. به همین دلیل اگر هنگام جوانی وزن اضافه تان کم کنید، پوستتان بجای اول باز خواهد گشت و بازسازی پوست سریع تر انجام و سفت تر می شود .

آب فراوان ، سبزیجات زیاد و میوه متعادل
پوست سالم در واقع پوستی است که کم آب نباشد. به همین دلیل همیشه باید یک بطری آب در دسترس داشته باشید تا بتوانید همیشه از آن بنوشید. همچنین مطمئن شوید که از نوشیدنی های ناسالم همچون نوشابه دوری میکنید، چرا که آنها دارای مواد شیمیایی ناسالمی هستند.از سوی دیگر سبزیجات و میوه جات علاوه بر این که منابع سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند و پوست را حفظ می کنند در ضمن آب نهفته خود را در پوست پس داده و جای چربی از دست رفته را در ساختار پوست می گیرند و مانع افت پوست خواهند شد . البته میوه جات به علت قند زیادی که داند باید به تعادل مصرف شوند و زیاده روی باعث اختلال درکاهش وزن خواهد شد .
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادکاهش وزن شصترژیم آنلاینمشاوره پوست و مو
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)