هورمون ها و کاهش وزن ( قسمت دوم)

میل به شیرینی و چیپس در رابطه با هورمون كورتیزول و سروتونین
تا به حال به این فكر كردهاید كه چرا در روزهای پر استرس یا پرهیجان بشدت هوس چیپس، بستنی یا شیرینی میكنید؟ پای غده فوق كلیوی در میان است كه هورمون اضطراب (كورتیزول) را ترشح میكند. ترشح این هورمون به شما توان و انرژی لازم برای مقابله با هیجان یا فعالیت را میدهد. هورمون كورتیزول بطور مستقیم باعث تجمع سلولهای چربی در ناحیه شكم شده و از این راه باعث چاقی و اضافه وزن میشود. هورمون سروتونین اما عملكردی عكس این دارد. این هورمون به شما آرامش میدهد و اثر مستقیم آن كاهش اشتهاست. جدیدترین داروی كاهش وزن مورد تایید سازمان FDA، یعنی داروی بلویک ، باعث افزایش ترشح و افزایش تاثیرگذاری هورمون سروتونین در بدن میشود و اینگونه اشتهای افراد را كاهش میدهد.

راه حل چیست ؟
برای آنكه هورمونها و گرایش به غذاهای شیرین و چرب را متعادل كنید، بهترین كار این است كه به غذاهای غنی از فولات و ویتامین B12 مثل عدس و اسفناج روی بیاورید. مغز انسان از ویتامینهای B موجود در این غذاها برای ساخت سروتونین استفاده میكند. درضمن یك شب بیخوابی هورمون كورتیزول بدن شما را دوبرابر میكند.

هورمونها درجایی غیر قابل باور
هورمونها صرفا توسط بدن ما ساخته نمیشوند، در اطراف ما هم هورمونها وجود دارند . هر محصول و فرآوردهای را كه ببینید ممكن است حاوی هورمون باشد، آن هم هورمونهایی كه میتوانند در بدن انسان تاثیراتی را رقم بزنند. اینجا به چیزهایی كه با ورود هورمونها به بدن شما میتوانند باعث چاقیتان شوند، اشاره میكنیم. مطمئن هستیم كه این موارد شما را غافلگیر خواهند كرد.

1- خوشبوكننده ها
بسیاری از لوازم آرایشی، شامپوها، اسپریها، عطرها و حتی مواد خوشبوكننده و تمیزكننده منزل حاوی گروهی از مواد هستند كه آنها را به نام فتالات میشناسیم. این مواد شیمیایی به كار گرفته میشوند تا ماندگاری بوها را بیشتر كنند اما در معرض مقدار زیادی از فتالاتها قرار گرفتن، میتواند باعث چاقی و حتی چاقی شدید شود. سعی كنید حتما از موادی استفاده كنید كه روی آنها برچسب «بدون فتالات» نصب شده باشد.

2- كنسروها و غذاهای نیمه آماده
قوطی برخی از كنسروها و غذاهای نیمه آماده دارای ماده شیمیایی بنام بیزفنل BP -A هستند كه مشابه اثر هورمون استروژن را دارند. غذاهای اسیدی مثل رب گوجه فرنگی یا آب گوجه فرنگی میتوانند این ماده موجود در قوطی را وارد تركیبات غذایی كنند. سعی كنید حتما از قوطی ها و بسته بندی های بدون BPA استفاده كنید.

3- قابلمه ها و ماهیتابه های نچسب
مواد شیمیایی موسوم به پرفلورواوكتانیک اسید (PFOA) در بسیاری از لوازم آشپزخانه كه دارای قابلیت نچسب بودن است وجود دارد اما مطالعات نشان داده دخترانی كه مادران آنها دارای مقادیر زیادی PFOA در خونشان هستند سهبرابر بیشتر از دختران مادران با میزان پایین PFOA به اضافه وزن و چاقی مبتلا میشوند.

هورمون: ایریسین ، چربی سوز طبیعی و مطمئن
در مطالعات قبلی ثابت شده بود که ورزش و تحرک سبب ترشح آنزیمی به نام آیریسین می شود که چربی سفید را به چربی قهوه ای تبدیل می کند و این چربی اخیر در روند سوزاندن کالری و جلوگیری از بیماری های چاقی ، دیابت تیپ2 بسیار موثر است .در مطالعه ایی جدید نیز ثابت شده است که آیریسین نه تنها باعث کاهش چربی بدن می شود، بلکه از تشکیل بافت چربی مضر در بدن جلوگیری می کند . از سوی دیگر آیریسین باعث می شود که سلول های بنیادین که قابلیت تبدیل به بافت های متفاوت را دارند از تولید چربی به سمت تولید استخوان پیش بروند .با یک پیاده روی ساده ولی منظم ، در سالنهای ورزشی یا روی تردمیل میتوانید میزان هورمون ایریسین خودتان را بالا ببرید و درنتیجه چربیهایی بسازید كه خودشان چربی میسوزانند.

کاهش دما افزایش چربی قهوه ایی
راه دیگر هم این است كه از دماسنج استفاده كنید. درجه حرارت پایینتر محیط میتواند باعث عملكرد مشابه چربیهای قهوهای، از سوی چربیهای سفید شود. نتایج مطالعات نشان داده زمانی كه افراد 2 ساعت در اتاقی با دمای 20 درجه سانتیگراد می نشینند و گهگاه پای خود را در آب سرد میگذارند، چربیهای قهوهای آنها 15 برابر مواقع عادی كالری میسوزاند. در واقع اگر فردی هر روز این كار را انجام دهد در پایان یک سال حدود 4 تا 5 كیلوگرم از وزن بدن او كاسته خواهد شد .
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینمشاوره پوست و موکاهش وزن هفتادکاهش وزن شصت
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)