کرفس و تاثیر آن بر سلامتی ( قسمت چهارم )


مثبت و منفی های کرفس
یکی از نکات مثبت در مورد کرفس این است که كالری موجود در آن حتی از سبزیجاتی مثل هویج هم پایین تر است و استفاده از آن در میان وعده ها میتواند به افرادی كه قصد كاهش وزن دارند، كمك بیشتری بكند . و اما نکته منفی آن این است که نباید كرفس را در مقام مقایسه در كنار سبزیهای متداول دیگر گذاشت.در حقیقت یكی از عوامل بسیار مهم و تعیین كننده در رژیم های غذایی، جایگاه رژیمی موادغذایی است. به عنوان مثال اگر كرفس را با ماده غذایی مثل كاهو مقایسه كنیم، میبینیم میتوانیم كاهو را در هر فصل از سال و به میزان كافی در رژیم غذایی خود بگنجانیم، در حالی كه این مساله در مورد كرفس صدق نمیكند و فقط در فصول خاصی از سال میتوان از آن استفاده كرد.

سبزیجات را جا یگزین میوه جات نکنیم ؟
در هرم مواد غذایی میوه ها و سبزی ها در دو گروه متفاوت هستند .هر گروه جایگاه خاص خود را داراست و هیچ گروه غذایی مگر در شرایط و یا بیماری خاص و زیر نظر متخصص تغذیه نباید حذف شود . پس متخصصان تغذیه هیچ گاه میانوعدههای میوه را از رژیم غذایی حذف نمی کنند و فرد باید واحدهای میوه روزانه خود را به طور مرتب دریافت كند و سبزیجات مانند كرفس به جای خود یعنی به عنوان گروه سبزیها استفاده می شوند.البته یکی از اصول مهم تغذیه رعایت تنوع در مصرف مواد غذایی است .بنابراین در گروه سبزیجات هم باید رعایت تنوع بشود و فقط به کرفس اکتفا نکنیم و همه اقلام موجود دراین گروه را که در فصل خودش موجود هست را از یاد نبریم .نکته مهم دیگر این است که در رژیم های کاهش وزن به کالری سبزیجات اهمیتی داده نمی شود و معمولا آن را به صورت آزاد در برنامه غذایی در نظر می گیرند .

کرفس خام یا پخته ؟
سبزیها بهتر است خام مصرف شوند. حالت تردی و طعم كرفس به نحوی است كه مصرف آن به صورت خام میتواند احساس لذت بخش جویدن را در فرد ایجاد كند اما استفاده از آن به صورت پخته نیز مشکلی ندارد . در برخی افراد كه با هضم فیبر كرفس مشكل دارند، ممکن است اندكی نفخ ایجاد شود . فیبر موجود در بافت كرفس از نوع چوبی است و كمی با فیبر سبزیهای دیگر متفاوت است. به غیر از این مورد، مشكل خاص دیگری درباره مصرف كرفس وجود ندارد . بهترین روش برای نگهداری از كرفس هم این است كه قبل از مصرف به صورت قطعه قطعه نشود تا مواد مغذی آن از دست نرود. شستشوی این سبزی به ویژه در قسمتهای نزدیك تر به ریشه، باید با دقت بیشتری انجام شود.
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاین
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)