نکاتی درباره ویتامین دی


افزایش شیوع بیماری های ناشی از کمبود ویتامین Dمانند تمام دنیا سلامت ایرانی ها را هم تهدید می کند. بر اساس بررسی وضعیت ریز مغذی ها که در سال 79 در دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت انجام شده مشخص شد در برخی از گروه های سنی به خصوص مادران باردار کمبود این ویتامین گاه به 90 درصد می رسد. این شیوع از سال 79 تا کنون در هر دو جنس افزایش یافته و زنان نسبت به مردان از کمبود بیشتری رنج می برند. البته این شیوع در جنوب کشور کمتر بوده است.

کمبود ویتامین D در کدام بیماری ها نقش دارد ؟
تنوع بیماری های گزارش شده ناشی از کمبود این ویتامین به اهمیت توجه به آن افزوده است.کمبود این ویتامین در گزارش های مختلف به عنوان یکی از دلایل طیف گسترده ای از بیماری ها از بیماری های مفصلی و استخوانی مانند آرتروروماتویید و پوکی استخوان تا انواع بیماری های عفونی و سیستم ایمنی، همچنین انواع سرطانها و بیماری های مزمن مرتبط با عروق عنوان شده اند.

1- شکستگی های استخوانی :
اگر چه نقش ویتامین د در سلامت استخوانها و پیشگیری از نرمی و پوکی استخوان به اثبات رسیده است اما مصرف این ویتامین به تنهایی اثر مشخصی بر کاهش شکستگی ها را نشان نداده است . مصرف ویتامین د به همراه کلسیم توصیه می شود که بتواند تاثیر مناسبی بر پیشگیری از شکستگی های استخوانی بگذارد.

2- سرطان ها :
قبلا به نقش کمبود ویتامین د در بروز سرطانهای پروستات ، سینه و لنف تاکید شده است . ویتامین د در پیشگیری از سرطانهای روده بزرگ به همراه کلسیم موثر بوده است.

3- بیماری های مزمن با تخریب عروق مانند بیماری های عروق قلب و دیابت نوع دو:
کمبود ویتامین د می تواند با اثر گذاری بر افزایش فشار خون یا تغییر مقاومت به انسولین و یا بزرگ شدن قلب بر این بیماری ها تاثیر بگذارد. البته چگونگی مکانیسم این اثر گذاری ها هنوز شناسایی نشده است.

4- بیماری های خود ایمنی مربوط به سیستم ایمنی بدن:
عملکرد سیستم ایمنی در دو بخش ذاتی و اکتسابی انجام می شود.مهمترین پروتئین دفاعی بدن کاتلی سیدین نام دارد که به عنوان اولین سد دفاعی بدن در برابر میکربها و ویروس ها عمل می کند. ویتامین د می تواند تولید این پپتید را افزایش دهد و از این طریق به تقویت سیستم ایمنی کمک کند.

5- همچنین کمبود ویتامین د باعث بروز بیماری های خود ایمنی مانند ام اس می گردد. بر اساس مشاهدات در مناطقی که افتاب بیشتری دارند این بیماری کمتر دیده می شود. به علاوه کمبود این ویتامین میزان ترشح انسولین از پانکراس را کاهش می دهد و در نتیجه احتمال ابتلا به دیابت نوع اول بالا می رود.

علل کمبود ویتامین د چیست ؟
در اغلب موارد میزان ویتامین D که از طریق منابع غذایی در اختیار بدن قرار می گیرد کافی نیست، از طرفی منابع غذایی غنی شده نیز محدود بوده و قادر به تامین مقدار مورد نیاز کودکان و بالغین نمی باشد این مساله مهمترین علت کمبود ویتامین D و شیوع اپیدمی در کشورهاي اروپایی و آمریکایی محسوب می شود در حقیقت تولید ویتامین D در مجاورت تابش اشعه ماوراي بنفش خورشید در پوست انسان، عمده ترین منبع تامین کننده آن براي بدن می باشد.کاهش سنتز در پوست، کاهش زیست دستیابی، افزایش متابولیسم ، تغذیه با شیر مادر( محتوي ویتامین D شیر مادر کم است) نارسایی کبد، ، بیماری هاي مزمن کلیه، اختلالات ارثی ، سل و پرکاری تیرویید و...از دلایل مهم کمبود ویتامین د هستند .

منابع غذايي ويتامينD :
بهترين منبع ويتامين د نور مستقيم آفتاب است. دراثر تابش اشعه خورشيد به پوست ويتامين د در پوست توليد مي شود . نورآفتاب از پشت شيشه اين خاصيت را ندارد. روغن کبد ماهي که بصورت دارومصرف مي شود نيز منبع غني ويتامين د مي باشد. جگر ، تخم مرغ ،کره وشير وماهي هاي چرب مثل ماهي آزاد،کپور ، قزل آلا ، ساردين هم منابع خوبي از ويتامين د هستند. درصورتي که شير غني شده با ويتامين د دردسترس باشد ، بخشي از ويتامين مورد نياز بدن را تامين مي کند.
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاینکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)