میان وعده ها را جدی بگیرید ( قسمت دوم )


زمان مصرف میان وعده
اغلب افراد ترجیح میدهند که هر یک از ۱۵۰ کالری میان وعده را بین وعده های اصلی غذا میل کنند بنابراین یکی از آنها صبح دیر وقت و دیگری عصر میل می شود. یکی از روشهای محاسباتی موثر، هر چند ساعت یکبار است پس ازبرنامه ریزی که برای بدن شما مفید باشد، پیروی کنید.شاید شما از آن دسته افرادی باشید که ناهار را دیر وقت و یا شام را زود میل میکنید پس میان وعده بعد از ظهر ضرورتی ندارد و به همان نسبت میان وعده بعد از شام ضروریست. به یاد داشته باشید که تجربه کمی گرسنگی کشیدن کاملا طبیعی است اما هدف اصلی از خوردن میان وعده مقابله با ضعف است که منجر به پرخوری میگردد. و آگاه باشید که خوردن دیر وقت میان وعده معمولا موجب اضافه وزن نخواهد شد، اما چند بار میان وعده خوردن در روز و جذب کالری فراوان حتما منجر به اضافه وزن خواهد شد. اگر همیشه پیش از خواب میل به خوردن چیزی دارید مطمئن شوید که از ۱۵۰ کالری مجاز فراتر نروید و کمی از کالری هایی که باید مصرف کنید را برای قبل از خواب نگه دارید.

خوردن میان وعده و ورزش
اگر پیش از ورزش میان وعده میل میکنید باید نسبت کربوهیدرات به پروتئین سه به یک باشد. بعد از ورزش این نسبت باید دو به یک شود. یک موز با کره بادام زمینی یا یک اسموتی کوچک انتخابهایی فوق العاده هستند. اگر یک ساعت یا کمتر از یک ساعت ورزش میکنید برهم خوردن این نسبتها چندان اهمیتی ندارد. مادامی که میان وعده شما حاوی ترکیباتی از کربوهیدراتها، پروتئين و چربیهای مفید باشد و در عین حال کمتر از ۱۵۰ کالری، عملکردتان عالیست ! عموماً اگر میان وعده خود را بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پیش از ورزش میل کنید بهتر است، اما ابداً به این معنا نیست که پیش از ورزش حتماً باید میان وعده میل کرد. برخی از افراد ترجیح میدهند که با شکم خالی ورزش کنند شما هر آنچه که بدنتان می طلبد را انجام دهید. اما میان وعده بعد از ورزش را، بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد میل کنید.

اشتباهاتی در مصرف میان وعده ها که باید از آنها اجتناب نمود:
عدم تنوع :
اگرچه یک ورق پنیر، میان وعده ای سالم به نظر میرسد، اما فقط تامین کننده پروتئین بدن شماست. به همین دلیل خیلی زود احساس گرسنگی میکنید. برای اینکه احساس سیری داشته باشید، میان وعده شما حداقل باید علاوه بر پروتئین حاوی یکی از این ها یعنی کربوهیدرات یا پروتئین یا چربی باشد و حتی بهتر از این، همه موارد.

حذف میان وعده :
اگر با گرسنگی شدید، بخواهید ناهار یا شام بخورید به طور حتم و به راحتی بیش از حد مجاز کالری مصرف خواهید کرد. خوردن میان وعده بین وعده های اصلی، گرسنگی شدید را کنترل میکند که مانع از هجوم بردن به مواد غذایی و نتیجتاً مصرف کالری کمتری در روز میشود.

محاسبه نکردن کالریها :
میان وعده، فقط یک ته بندی مختصر است. یک وعده کامل نیست پس فقط مصرف ۱۵۰ کالری مجاز است. میان وعده های بسته بندی و آماده مانند انواع آجیل های بسته بندی، پروتئین بار، اسموتی های آماده یا کلوچه ها اغلب بالغ بر ۲۰۰ کالری هستند. حتی ممکن است بدون اینکه متوجه باشید چند بسته از این میان وعدههای آماده را بخورید. پس همه کالری ها را دقیقا محاسبه کنید و بسته های آماده را کنار بگذارید.

از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاین
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)