نبایدهای کاهش وزن


توصیه ما به افرادی که قصد کاهش وزن دارند این است که باید بدانند چه کارهایی را نباید انجام دهند . کاری که باید انجام دهید، آنقدر ساده است که مردم باور نمیکنند مفید باشد.

این معادله ای جادویی از کارهایی که باید انجام دهید است :
یاد گرفتن اینکه چطور از غذا خوردن و ورزش لذت ببرید + تحرک داشتن + توجه به بدنتان + خوردن یک رژیم غذایی متعادل شامل همه غذاها ( مصرف بعضی از غذاها باید کمتر باشد ) = راه سالم کاهش وزن و حفظ آن . ممکن است با پیروی از این معادله کمی بیشتر طول بکشد تا به نتیجه برسید، اما آیا ترجیح نمی دهید که نتایج بدست آمده برای یک عمر دوام داشته باشد؟

اگر میخواهید از یک روند کاهش وزن پایدار و سالم و یک رابطه شاد با مواد غذایی لذت ببرید، ۱۰ کار زیر را انجام ندهید :
۱. رژیم های غذایی سخت
محدود کردن شدید کالری، سوخت و ساز بدنتان را کند کرده و بدن را مجبور میکند که ذخایر چربی اش را حفظ کند. باید سبک زندگیتان را تغییر دهید . آیا تا بحال دیده اید فردی که رژیم سخت دارد، خوشحال باشد؟ کسانی که این گونه رژیم میگیرند، معمولا به سرعت وزنشان به همان اندازه یا شاید چند کیلو بیشتر بالا میرود. شما هرگز نباید در روز کمتر از 1100 کالری از مواد غذایی واقعی بخورید.انواع مواد غذایی کم چرب، اغلب حاوی شکر بیشتری هستند و همان طعم و مزه را هم ندارند، بنابراین بیشتر از آنها میخورید. بهتر است سهم مواد غذاییتان را از چیزهای واقعی بخورید تا احساس رضایت کنید.

۲. زدن برچسب «خوب» و «بد» به مواد غذایی
هنگامی که شروع کنید به برچسب زدن به مواد غذایی، هوس خوردن همه آن غذاهای بد را میکنید! بعنوان بخشی از یک برنامه کاهش وزن سالم، میتوان از همه غذاها لذت برد، زیرا هر غذایی برای بدن یا ذهن شما فایده ای دارد، حتی بستنی. پس به اعتدال و میانه روی فکر کنید، نه حذف غذاها.

۳. صرفنظر کردن از وعدههای غذا
وقتی از وعده های غذایی صرفنظر میکنید، بدنتان را مجبور میکنید که ذخایر چربی اش را حفظ کند، سوخت و ساز بدنتان را کاهش دهد، و از عضله هایتان تغذیه کند! آیا میدانستید افرادی که بعضی از وعده های غذایی را نمیخورند، نسبت به افرادی که مرتبا درحال خوردن هستند، تمایل به خوردن کالری بیشتری دارند؟

۴. حذف کامل یک گروه مواد غذایی
اگر فقط دنبال غذاهای کم چرب و کم کربوهیدرات باشید، نمیتوانید از مواد مغذی ضروری که بدن و مغزتان برای انجام وظایفش به آنها احتیاج دارد استفاده کنید، و فراموش نکنید که شدیدا هوس میکنید از گروه مواد غذایی که حذف کرده اید، استفاده کنید.

۵. استفاده کردن از قرصها و مکمل های رژیمی
اگر چیزی آنقدر خوب است که نمیتوانید باورش کنید، احتمالا واقعی نیست! این محصولات معمولا پر از کافئین و دیورتیک ها هستند که میتوانند روی کلیه ها و قلب شما فشار زیادی وارد کنند.

۶. پاکسازی بدن
هرگونه پاکسازی (استفراغ، مسهل ها، ورزش بیش از حد، و غیره) بسیار خطرناکند. کم آبی بدن، عدم تعادل الکترولیت، و مشکلات قند خون، تنها برخی از عواقب ناشی از روشهای پاکسازی هستند.

۷. پیروی از برنامه های سم زدایی
این برنامه ها بدن شما را وادار میکنند که وزن آب را کم کند و شما نمیتوانید از مواد مغذی ضروری استفاده کنید. بنابراین کم آبی را تجربه میکنید، باعث عدم تعادل الکترولیت بدنتان خواهید شد، و مخالف سیستم سم زدایی بدنتان عمل کردهاید.

۸. تند غذا خوردن
اگر در غذا خوردن عجله کنید، نمیتوانید طعم ها را حس کنید، و به معده تان اجازه نمیدهید که احساس پری کند تا مانع پرخوری شود. آرام غذا بخورید، و واقعا طعم غذا را بچشید.

۹. عدم توجه به وعده های غذایی
لازم نیست که هر وعده غذایی در بهترین ظروف چینی شما سرو شود، اما نباید در ماشین، پشت میز کار یا جلوی تلویزیون غذا بخورید. اگر هنگام غذا خوردن، چند کار را باهم انجام دهید، بیشتر احتمال دارد که پرخوری کنید.

۱۰. واقع بین نبودن
اگر برای خودتان اهداف غیر واقعی در نظر بگیرید، نمیتوانید به آنها برسید، و احساس شکست میکنید. اهداف غیر واقعی باعث میشود پرخوری کنید یا تسلیم شوید. افرادی که بطور هفتگی، اهداف کوچک و قابل دستیابی در نظر میگیرند، به ایجاد تغییرات پایدار، تمایل دارند.وقتی که نگرانی در مورد غذا و تصویر ذهنی از بدنتان را کنار بگذارید، میتوانید روی میانه روی، تعادل و تنوع تمرکز کنید که باعث میشود به کاهش وزن پایدار دست یابید و شادتر و سالمتر باشید.

از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)