چگونه با تغذیه صحیح کلسترول بالا را کاهش دهیم ( قسمت اول )


مقدمه :
کلسترول بالا به همراه فشارخون بالا و استعمال سیگار سـه عـامـل خطر اصلـی قابـل کنتـرل در ابتلا به بیمـاري هـاي قلبی عروقی است. حدود 80درصد از مرگ و میرهاي ناشی از بیماري هاي قلبی عروقی در کشـورهاي کـم درآمـد یـا با درآمد متوسط رخ می دهد.

کلسترول چیست ؟
کلسترول نوعی چربی است که نقش مهمی در بدن انسان دارد. از جمله مهمترین اعمال آن در بدن: کمک به هضم غذا، ساختن هورمونها و برخی ویتامینها از جمله ویتامین ، Dساختن دیواره سلولها و سایر اعمال حیاتی است. کلسترول موجود در بدن، از دو منبع تامین می شود :
1- ازطریق مصرف برخی غذاها که حاوي چربی هستند مانند گوشت، فرآورده هـاي لبنـی، تخـم مـرغ و چربـی حیوانی
2- از کبد انسان که بخشی ازکلسترول موجود در خون را می سازد.

کلسترول خون دو نوع است :
HDL .1یا کلسترول خوب
LDL .2یا کلسترول بد
مقدار معینی از هر دو نوع کلسترول بایستی جهت تامین نیاز سلولهاي بدن به کلسترول در خون وجود داشته باشد.زمانی LDL براي بدن مشکل ساز است که مقدار آن در خون از حد مطلوب فراتـر رود کـه در ایـن صـورت سـبب ایجاد سختی عروق (آترواسکلروز) شده و احتمال افزایش فشارخون و بروز سکته قلبی را افزایش می دهد.

در بزرگسالان سطح کلسترول در خون چه موقع بالاست ؟
سطح کلسترول تام بدن کمتر از 200میلی گرم در دسی لیتر براي بالغین مطلوب است. میزان بالاتر از 200میلـی گـرم کلسترول در دسی لیتر، خطر بیماري کرونري قلب را افزایش می دهد. طبقه بندي میزان کلسترول خـون بزرگسـالان در ارتباط با خطر پیشرفت بیماري هاي قلبی عروقی در زیر آمده است:
افرادي که میزان کلسترول خون بین 200تا 239میلـی گـرم در دسـی لیتـر اسـت، بایسـتی ماننـد کسـانی کـه داراي کلسترول بالا یعنی 240میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر هستند، تحت درمان قرار گیرند. دراین افـراد بایـد میـزان کلسترول بد (LDL) را اندازه گیري کرد.

کلسترول بد چیست ؟
کلسترول بد LDLنوعی از کلسترول خون است که با خطر بروز تصلب شرائین و تجمع رگه هـاي چربـی در رگ هـا در ارتباط است. سطح کلسترول 130 LDL میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر، نشان دهنده میزان خطر بیشتر بیماري قلبی است.

کلسترول خوب چیست ؟
کلسترول خوب یا HDL نوعی کلسترول خون است که باعث بازگشت کلسترول از خـون بـه کبـد شـده وخطـر تصـلب شرائین را کــاهش می دهد و جنبه محافظتـــی دارد . مقدار کمتر از 35میلی گرم در دسی لیتـر خطـر بیمـاري هـاي قلبی را افزایش می دهد.بنابراین پیشگیري و کنترل تصلب شرائین و عوارض ناشی از آن علاوه بر کاهش کلسترول تـام ،کـاهش LDLو افـزایش HDLحائز اهمیت است.

میزان مناسب کلسترول خون و سایر چربی هاي در کودکان و نوجوانان :

ممکن است از داروهاي پایین آورنده کلسترول به همراه رژیم غذایی براي درمان استفاده شود. باید بـه خـاطر سـپرد کـه رژیم غذایی یک مرحله اساسی در درمان کلسترول بالاي خون است. داروهاي پایین آورنده کلسترول هنگامی که با رژیـم غذایی همراه باشند موثرترند.

ادامه دارد...
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادرژیم آنلاین
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)