کودک و صبحانه ، جنگی تمام نشدنی بین والدین و کودک ( قسمت اول)


خوردن صبحانه باعث افزایش قدرت تمرکز، توانایی حل مساله و داشتن نگرش مثبت نسبت به مدرسه در کودکان می شود. کودکانی که وعده صبحانه را حذف می کنند و از خوردن آن سرباز می زنند بیشتر دچار بی قراری ، خستگی، حواس پرتی و گیجی می گردند. علاوه بر این بچه هایی که وعده صبحانه را به درستی استفاده نمی کنند بیشتر دچار آسیب های حافظه و مهارتهای کلامی می شوند. به این دلیل بین کودکان و والدین بر سر غذا خوردن اختلاف نظر پیش می آید که والدین سخت نگران آسایش و سلامتی فرزند خود هستند و می خواهند مطمئن شوند فرزندشان رژیم غذایی درستی دارد. در عین حال، بچه ها در جنگ با پدر و مادرشان نمی خواهند اجازه دهند پدر و مادر پیروز شوند.

فواید وعده صبحگاهی
کودکانی که به طور منظم از وعده صبحانه استفاده می کنند کمتر احتمال دارد که اضافه وزن پیدا کنند و همچنین ریسک ابتلا بیماریهای قلبی در آینده در آنها کاهش می یابد. وقتی بچه ها قبل از رفتن به مدرسه، از یک صبحانه کامل برخوردار بوده و استفاده کنند ، کمتر احتمال دارد تا زمان رسیدن به وعده نهار احساس ضعف و گرسنگی شدید بکنند.

نتیجه چنین مساله ای به این معناست که وقتی معده فرزند ما در صبحگاه خالی باشد نمی تواند تمرکز کافی را بر درس و مدرسه نموده و بنابراین سطح یادگیری شان کاهش می یابد. از طرف دیگر برای رهایی از این احساس ضعف و گرسنگی سعی می کنند که در زنگهای تفریح بیشتر از خوراکیهای پرکالری و پرچربی استفاده کنند تا تحمل گرسنگی برایشان آسان تر گردد. کیک، شکلات، نوشابه، انواع ساندویچ های آماده و …از جمله این مواد پر کالری و پر چربی هستند.آنچه که مهم است شما والدین گرامی به آن توجه داشته باشید این است که وعده صبحانه را مانند سایر وعده های غذایی اهمیت داده و سعی کنید از غذاهای مقوی و مناسبی که حتی در وعده های دیگر غذا استفاده می شود، بهره مند گردید تا بتوانید سطح انرژی را در بدن فرزندتان(در هنگام حضور در مدرسه) در یک حد بهینه نگه دارید.

بچه هایی که در برنامه صبحانه خود بیشتر از گروههای غذایی مانند کربوهیدراتها، پروتئین و چربی(به نسبت غذا ها و نوشیدنی های شیرین مانند شربت و آبمیوه و ….) استفاده می کنند می توانند سطح انرژی بدن شان خیلی بیشتر و بهتر تنظیم کرده و از طرف دیگر دچار فربهی و چاقی مفرط نیز نمی شود.عموما والدین به اهمیت وعده صبحانه در فرزندان به خصوص کودکان واقف هستند اما اکثر آنها در شرایطی قرار می گیرند که فرزندشان از خوردن صبحانه سر باز می زند. برای مثال از خواب دیر برخاستن بچه ها و عجله برای رفتن به مدرسه و بهانه گیری در مورد کیفیت صبحانه، اشتغال والدین و عجله برای رفتن بر سر کلاس و … همه عواملی است که باعث بی توجهی به این وعده مهم غذایی می شود.

ادامه دارد...
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادرژیم آنلاین
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)