استویا و لاغری


استویا (stevia) یک گیاه بومی آمریکای جنوبی است که امروزه در کشورهای مختلف اروپایی کشت و مصرف میشود. خوشبختانه کشت این گیاه چند سالی است که در زمین های شهرهای شمالی ایران نیز شروع شده است.استویا یک گیاه با قدرت شیرین کنندگی بسیار قوی می باشد که میتواند یک جایگزین مناسب برای قندهای تصفیه شده باشد. این گیاه همیار لاغری است، فشار خون را کاهش میدهد، با دیابت و قند خون بالا مقابله میکند.برای آشنایی با این شیرین کننده صد در صد طبیعی با ما همراه باشید.

استویا و لاغری
برگ های استویا حاوی موادی به نام استویوزید و ربودیوزید A میباشد. این ترکیبات شیرین کننده های طبیعی هستند. برای همین برای لاغری بسیار مفیدند. ترکیبات موجود در این گیاه کالری نداشته و حدود 300 برابر شیرین تر از قند ساکاروز هستند. البته توجه داشته باشید که صرف مصرف این گیاه و یک شبه لاغری ممکن نخواهد بود. برای خوش اندامی باید یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید و ورزش کنید.

استویا برای مقابله با دیابت
شیره ی برگهای استویا شیرین کننده صد در صد طبیعی است. ترکیبات موجود در این گیاه میزان گلوکز را پایین نمیآورند اماشاخص گلیسمی بسیار پایینی در حد هیچ دارند. در واقع گیاه استویا باعث بالا رفتن انسولین نمیشود. بهتر است عصاره استویا جایگزین قند شود. البته قبل از هر کاری اول با پزشک خود مشورت کنید.

استویا فشارخون را کاهش میدهد
برگ های استویا حاوی موادی به نام استویوزید هستند. نتایج پژوهشهای متعددی که روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده نشان میدهد که این ترکیب میتواند باعث افزایش قطر رگها شود در نتیجه خون به راحتی در رگها جریان میابد. البته توجه داشته باشید که استویوزید هنوز به عنوان دارو برای کاهش فشار خون بالا تجویز نمیشود. اما افرادی که فشار خون نرمالی دارند میتوانند از آن استفاده کنند.

استویا و خداحافظی با پوسیدگی دندانها
عصاره گیاه استویا حاوی ترکیبات بسیار شیرینی است که در عین حال باعث پوسیدگی دندان نمیشود. علاوه بر این استویوزید موجود در این گیاه عملکردی مشابه با فلور دارد و به طور چشمگیری از پیشرفت جرمهای دندان پیشگیری میکند. برای همین این گیاه بهترین جایگزین برای قند به شمار می آید.

نکته بسیار مهم :
در مواردی که استویا به تنهایی در قند ، شکر یا پولکی رژیم استفاده شود در حد متعارف مشکلی نیست ، ولی وقتی در کیک ، بیسکوییت ، گز ، سوهان و .... استفاده می شود درست است که قند آن رژیمی است ولی آرد ، روغن و تخم مرغ و یا مغزیجات درون این مواد غذایی که از خود قند هم بیشتر کالری دارند را نباید از یاد ببریم و مراقب باشیم با شنیدن کلمه رژیمی میزان کالری آن ماده غذایی را از ترکیبات آن تخمین بزنید .
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن شصت
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)