بی اشتهایی کودک ( قسمت اول )


بی اشتهایی کودکان شامل طیف گسترده ای از مشکلات تغذیه ای می شود که از یک مشکل ساده تغذیه ای نظیر شوخی گرفتن غذا خوردن، شروع و تا اختلالات شدید در رشد کودک ناشی از سوء تغذیه را شامل می شود. یکی از عوامل مهم در ایجاد بی اشتهایی، اختلالات و ناراحتی های روانی و غیر ارگانیک است. اضطراب، افسردگی، روابط غلط و نامناسب خانوادگی، کمبود محبت و عکس العمل های عاطفی نامناسب از جمله این علل می باشند.والدین افسرده و گوشه گیر که الفبای ایجاد رابطه عاطفی با کودک خود را نمی دانند و در روند تغذیه و تحریک کودکان شان به خوردن کوتاهی دارند، فرزند آنان از بی توجهی تغذیه ای عاطفی، اجتماعی و هوشی رنج خواهد برد.

ناآگاهی از نوع و شیوه ارتباط با کودک در هر زمینه ای خصوصا به هنگام تغذیه و از سن 8 ماهگی به بعد می تواند منجر به اختلالات تغذیه ای، بی میلی و بی اشتهایی در دوران کودکی شود.هر گاه مادران در خوراندن غذا به کودک ـ در حالت عصبانیت و یا اضطراب ـ اصرار نمایند و تا آنجا پیش بروند که حتی با کودکان شان درگیر شوند، در چنین مواردی کودک نه تنها رغبتی به خوردن غذا از خود نشان نمی دهد بلکه رفتار نامناسب تری را در پیش خواهد گرفت و این موضوع به عنوان یک خاطره تلخ در ذهن او باقی خواهد ماند.

داشتن یک برنامه غذایی که با ذائقه و میل کودک تناسب کافی داشته باشد و در عین حال بتواند نیازهای روزانه کودک را تأمین نماید بسیار مهم می باشد اما بسیاری از مادران به دلیل بی اطلاعی و یا بی نظمی فاقد چنین برنامه های غذایی هستند.گاهی اوقات مشاهده می شود که هنوز کودک قاشق اول را به طور کامل نخورده، مادر قاشق دوم را به دهانش می گذارد و یا اینکه قاشق غذا را بیش از اندازه پر کرده تا جایی که تنفس کودک دچار اختلال می شود.

شیوه های نامناسب خوراندن غذا هم می تواند تغذیه را در نظر کودک بی اهمیت جلوه دهد به مانند اینکه برخی از مادران به هنگام راه رفتن و یا بازی کردن و نظایر این حالات به کودک خود غذا می خورانند. برعکس، چنانچه مادران کودک خود را آزاد بگذارند تا با غذای خود بازی کند و آن را لمس کند، معمولاً کودک بهتر غذا می خورد. والدین باید توجه داشته باشند برای اینکه کودک شان در زمینه تغذیه دچار بی اشتهایی نشود، باید از زمان شیرخواری مراقب تغذیه اش باشند.

ادامه دارد ....
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادرژیم آنلاینمشاوره پوست و مو
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)