بی اشتهایی کودک ( قسمت دوم )


قبل از یک سالگی شیر مادر غذای اصلی کودک است ، و غذا فقط برای یاد گیری مزه ها و جویدن به کودک داده می شود ولی ، پس از یک سالگی شیر مادر فقط به عنوان دسر غذا و نزدیک شدن کودک به بدن مادر برای پشتیبانی روانی است . از شیر گرفتن کودک که معمولاً در سنین 2 تا 3 سالگی انجام می پذیرد، مستلزم حمایت های تغذیه ای مناسب با برنامه ریزی است. لذا به کارگیری یک روش تدریجی اما ثابت و جایگزین نمودن غذاهای مناسب در از شیر گرفتن کودک حائز اهمیت می باشد. اغلب برای مادران بهتر است که شیر پستان خود را فقط پس از تغذیه جامدات به کودک بدهند.

اصرار کودکان بر خوردن شیر پس از یک دوره محرومیت، اگر با عدم قاطعیت مادر روبه رو شود منجر به پافشاری هر چه بیشتر کودک به خواسته هایش می شود . اکثر کودکان هوس های کودکانه زودگذری در خصوص غذا خوردن دارند. چنانچه والدین طبق برنامه ای از پیش تعیین شده سرِ ساعت به کودک شان غذا بدهند و کودک امتناع کند و غذا را پس بزند و آنها غذای دیگری به او ندهند،زمانی که کودک حسابی گرسنه اش بشود، همان غذا را با میل و رغبت فراوانی خواهد خورد و این مسأله جلوی بروز مشکلات بعدی را خواهد گرفت.

کودکانی که دچار کم اشتهایی هستند اغلب در مواجه شدن با حجم زیاد غذا در ظرف شان، از خوردن سر باز می زنند. در این گونه موارد باید حجم غذای مورد انتظار کودک بسیار کم در نظر گرفته بشود و در همان وعده غذایی، به تدریج به حجم غذای کودک اضافه بشود . تمیز کردن بشقاب غذا توسط کودک، انگیزه ای برای خوردن غذا حتی در حجمی بیشتر و در وعده های دیگر است. به کودکان کم اشتها می توان در هر وعده غذایی، غذای کمتری داد اما تعداد وعده های غذایی را بیشتر کرد. ضمنا باید توجه داشت که به هیچ وجه در میان وعده های غذایی از تنقلاتی نظیر بیسکویت، کیک، شکلات، پفک، چیپس، بستنی و … به کودکان داده نشود و در صورت اصرار و پافشاری بیش از حد آنان، این مواد در حجم بسیار کم و پس از خوردن غذا و طبق یک برنامه حساب شده و قبلی داده شود.بلا فاصله قبل غذا حتی از میان وعده های سالم نظیر میوه هم باید اجتناب شود و به هر حال یکی دو ساعت قبل غذا یاید معده را خالی و قند خون را کاهش داد تا سر سفره کودک میل به غذا داشته باشد .

از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاین
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)