تنقلات و فست فود نه تنها چاقی بلکه افزايش اشتها


تحقیقات نشان می دهد :
تنقلات و فستفودها اشتهای كاذب ایجاد می كنند . چربی موجود در مواد غذایی خاص مانند بستنیها و برگرها مستقیما به مغز میرود و به ما دستور میدهد كه بیشتر بخوریم.غذاهای فست فود و تنقلات، موادشیمیایی در مغز را تغییر میدهند و بدن را تشویق به پرخوری مینمایند. این نوع مواد غذایی پیغام های مغزی برای سلولهای بدن را مورد هدف قرار می دهند و عملكرد هورمونهای كنترل كننده اشتها روی این سلولها را دچار اختلال می كنند.تحقیقات نشان میدهد كه این تاثیر نامطلوب میتواند تا چند روز ادامه پیدا كند و بنابراین مدتی طول میكشد تا دوباره بدن به حالت رژیم غذایی سالم بازگردد.

تنقلات غذایی کم ارزش نظیر چیپس ، پفک ، نوشابه مواد مغذی در رشد کودک تاثیری ندارد و حس سیری کاذبی که این مواد ایجاد میکنند موجب محروم شدن کودک از غذاهای اصلی و مواد مغذی و در نهایت موجب بروز لاغری و سوء تغذیه میشود و از طرفی مصرف مداوم این مواد میتواند سبب بروز چاقی در کودک شود، زیرا مصرف تنقلات تجاری کم ارزش به دلیل زیادی نمک، چربی و شکر زمینه ساز بیماریهای مزمن از جمله قلبی و عروقی، چاقی و فشار خون در دوران بزرگسالی میشود. گفتنی است ، تغذیه مناسب و استفاده از میان وعده های با ارزش غذایی نظیر شیر ، میوه ، نان و پنیر ، انواع مغزها در برنامه غذایی کودک موجب رشد مناسب کودک میشود و از بروز سوء تغذیه و عوارض جبران ناپذیر در کودکان جلوگیری میکند.

آن دسته از افرادی که بیشترین میزان تنقلات پرانرژی مانند دسر ، شکلات ، بیسکوئیت ، کیک ، شیرینی ، آجیل و چیپس را خورده بودند ، نسبت به افرادی که کمترین میزان مصرف آن را داشتند، با 18 درصد احتمال ابتلای بیشتر به سرطان روده روبرو بودند. این یافته ها حتی زمانی که چاقی و انجام ندادن ورزش نیز - دو عامل شناخته شده در افزایش این سرطان - به حساب آمده بودند درست بودند.

اگر کودک کم وزن است با مواد مضر وزن را جبران نکنید :
مصرف زیاد فست فودها ، تنقلات و شکلات ها جهت اضافه وزن ، بیش از سودشان دارای زیان می باشند هیچ چیز نمی تواند جای یک وعده غذای اصلی و مفید را بگیرد . به جای مصرف فست فود و تنقلات بهتر است سه وعده غذای کامل شامل مواد غذایی و پروتئینی و لبنیات داشته باشیم . مصرف غذاهای فست فودی به جای رژیم صحیح سبزیجات و سالاد سبب ابتلای فرد به سرطان های دستگاه گوارش می گردد.غذاهای فست فودی به سبب چربی اشباع که دارند، سبب می گردد چربی در رگ های قلب اتفاق بیفتد و فرآیند آن که تصلب شراین یا سخت شدن سرخ رگ ها می باشد.

منبع : ژورنال «تحقیقات كلینیكی»
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن شصتمشاوره پوست و موکاهش وزن هفتاد
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)