ارتباط اضطراب و اضافه وزن ( قسمت اول )


اضطراب و اضافه وزن و چاقی موضعی باهم ارتباط دارند. اضطراب اجتماعی بر افزایش چربی های شكمی افراد تاثیر دارد.كسانی كه درگیر اضطراب های شدید اجتماعی و كاری هستند، بیشتر از سایر افراد، چربی های شكمی و اضافه وزن پیدا می كنند.پژوهشگران علت این مشکل را تغییر در سوخت و ساز بدن این افراد می دانند. زنان در این باره آسیب پذیرتر از مردان هستند و اضطراب و چاقی بر عملكرد تخمدان و باروری آنان نیز تاثیر منفی می گذارد.بررسی های دیگر همچنین حاكیست اضطراب بر بیماری های قلبی و سكته مغزی تاثیر می گذارد و بین چاقی و سكته رابطه وجود دارد.در این بررسی، درآمد پایین یكی از عوامل بروز اضطراب در افراد دانسته شد.

اضطراب و استرس با چاقی و اضافه وزن ارتباط محکمی دارند و از راههای مختلف موجب افزایش وزن در افراد مستعد می شود.اضطراب و استرس تاثیر مخربی بر بافتها و دستگاههای مختلف بدن دارند. استرس و فشارهای روحی - عصبی میتوانند زمینهساز بسیاری از بیماری ها از جمله بیماریهای قلبی، فشارخون بالا، ناراحتیهای گوارشی و عصبی شوند.از طرف دیگر فشارهای عصبی باعث سردرگمی و خستگی ذهنی میشوند. در این شرایط خوب برنامهریزی نمیکنیم. کارها را خوب انجام نمیدهیم و روز به روز کلافه تر میشویم.پیری زودرس از دیگر عوارض فشارهای عصبی است که تاثیر خود را در موها و صورت نیز نشان میدهد. اضطراب و استرس با چاقی و اضافه وزن نیز ارتباط محکمی دارند و از راههای مختلف موجب افزایش وزن در افراد مستعد میشود.

نکته :
در بعضی افراد به ویژه آنها که استعداد لاغری دارند، استرس و فشارهای عصبی - روحی منجر به بی اشتهایی و کاهش وزن میشوند. آنچه در این فصل مورد نظر ماست، ارتباط استرس و اضطراب با اضافه وزن و چاقی است.

چگونه اضطراب و استرس موجب چاقی می شوند ؟
پاسخ ساده است، معمولاً در شرایط اضطراب و استرس :
1) اسید معده بیشتر ترشح میشود. در نتیجه گرسنگی زودتر بروز میکند و فرد عصبی و مضطرب غذای بیشتر و به دفعات بیشتری مصرف کرده و چاق میشود.

2) پرخوری عصبی بروز میکند. در این شرایط انسان بدون آنکه گرسنه باشد، به غذا خوردن روی می آورد. به نظر میرسد غذا خوردن راهی برای کاهش فشارهای عصبی باشد. بدین ترتیب با دریافت غذای بیشتر چاقی عارض میشود.

3) حالت دیگر آنکه در شرایط اضطراب و استرس به ویژه در موارد طولانی آن، نظم هورمونی بدن دستخوش تغییر میشود و بدن تمایل به ذخیره چربی پیدا کرده و به اصطلاح استعداد چاقی پیدا می کند. شاید بشود علت چاقی در کسانی را که میگویند حتی اگر آب هم بخورند چاق میشوند ( منظور کم غذا خوردن است ) به این مسئله نسبت داد.

ادامه دارد....
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادکاهش وزن شصترژیم آنلاینمشاوره پوست و مو
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)