ارتباط اضطراب و اضافه وزن ( قسمت دوم )


توضیح آنکه در شرایط استرس و اضطراب طولانی مدت سطح انسولین خون بالا میرود و حد تعادل آن بالاتر از حالت طبیعی قرار میگیرد. میدانیم که انسولین هورمون ذخیره کننده انرژی است. بنابراین در این حالت قند حاصل از خوردن غذا بیش از آنکه سوزانده شود، به صورت چربی در بافت چربی ذخیره میشود. یعنی فرد مورد نظر با خوردن همان مقدار غذای قبلی چاق می شود.از طرف دیگر بالا بودن سطح انسولین خون مانع از آزاد شدن چربیها و مصرف آنها برای تامین انرژی بدن میشود. در نتیجه این عده علیرغم مصرف غذا و به ویژه مواد قندی از قند خون پایین و احساس خستگی و کسالت شکایت دارند و در عین حال روز به روز چاق تر می شوند.

به علاوه انسولین موجب احتباس آب و نمک در بدن میشود و این اثر زودتر از اثر قبلی ظاهر میگردد. بدینترتیب شرایط پراسترس سبب افزایش سطح انسولین خون در افراد مستعد میشود و به دنبال آن، بدن آب و نمک بیشتری جذب کرده و دچار پف و ادم میشود ( این عده بیان میکنند که گاهی اوقات وقتی دچار فشارهای عصبی میشوند، بدنشان باد کرده و متورم می شود ) و بالاخره آنکه بعضی داروها که برای کاهش اضطراب تجویز میشوند، اثر چاق کننده دارند.با توجه به موارد گفته شده دیگر میدانیم چرا در افراد مستعد، اضطراب و فشارهای عصبی اثر چاق کننده دارند. بنابراین برای کاهش وزن بهتر باید استرس و اضطراب را کاهش دهیم.

چگونه اضطراب و استرس را تخفیف دهیم ؟
عدهای برای تسکین اضطراب به مصرف داروهای اعصاب روی می آورند. اگر عامل به وجود آورنده اضطراب همچنان باقی بماند، این کار تنها اثر موقت دارد و مسئله کماکان ادامه خواهد یافت. به خاطر داشته باشید برای درمان یک حالت و یا رفتار، همیشه بهتر است عامل به وجود آورنده آن را از بین ببریم.به همین خاطر برای کاهش فشارهای عصبی - روحی ابتدا باید علت به وجود آورنده را شناسایی و برطرف کنیم.گاهی تشخیص مشکل آسان است و فقط باید راهی برای حل آن مشکل پیدا کرد. اما گاهی علت کاملاً روشن نیست و بعضیها بدون آنکه بدانند اغلب اوقات دچار اضطراب و استرس هستند. در این صورت مراجعه به روانشناس ضروری است.

روانشناس در جلسه مشاوره خود به بررسی وضعیت موجود و کشف علت به وجود آورنده اضطراب و استرس پرداخته و شما را از علت آن که برخود شما پوشیده بوده، آگاه و راهحل درمان را معرفی میکند.مواقعی هست که دلیل اضطراب و راه رفع آن مشخص است اما در حال حاضر امکان حل مشکل وجود ندارد. به عبارتی دیگر چارهای جز کنار آمدن با آن نیست. در این شرایط نیز یک روانشناس میتواند به شما کمک کند تا بهتر بتوانید با مشکل کنار آمده و استرس شما کمتر شود.مراجعه به روانپزشک یا پزشک متخصص اعصاب و دریافت دارو آخرین قدم درمان است و تنها در صورتی لازم میشود که روانشناس توصیه کند در کنار جلسات مشاوره برای مدتی از داروهای کاهش دهنده استرس و اضطراب استفاده شود.

ادامه دارد....
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاینکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)