مشکلات ناشی از چاقی و اضافه وزن ( قسمـت دوم )


2 ) لاغری موضعی :
واقعیت این است لاغری موضعی بدون رعایت تغذیه درست و تحرک کافی تقریباً وجود خارجی ندارد. شما نمیتوانید از بدن خود انتظار داشته باشید که در اثر غذا خوردن صحیح و انجام حرکات ورزشی تنها در بعضی مواضع لاغر شود. بالا رفتن سوخت وساز بدن، چربیهای ذخیره شده در کل بدن را مصرف میکند و اشخاصی که تصور میکنند با داشتن رژیم غذائی تنها صورتشان لاغر میشود یا تنها کمرشان گود میشود، باید بدانند که چربی در تمام بدن آنها رو به کاهش است، اما این کاهش در بعضی مواضع سریعتر و در بعضی مواضع که چربی بیشتری داشته و متراکمتر است، دیرتر آشکار میشود.

اما خبر خوب اینکه شما میتوانید با انجام دادن حرکات ورزشی صحیح این سوختن در مواضع مذکور را سرعت بخشیده و زودتر به تناسب اندام دست یابید.به یاد داشته باشید که افزایش سوخت وساز یا متابولیسم، کالریهای اضافه در کل بدن را از بین میبرد و در کنار رژیم غذائی صحیح تمام بدن، از جمله شکم را متناسب خواهد کرد.چاقی وضعیتی ناسالم، پر هزینه و به سرعت در حال رشد است. طبق تحقیقی که توسط بررسیهای سلامت عمومی و آزمایشات غذائی انجام گرفت، مشخص شد که ۶۵ درصد از آمریکائیها دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

با بالا رفتن این آمار، مشکلات سلامتی مرتبط با آن و هزینه های پزشکی نیز بالاتر میرود که برآورد میشود در ایالات متحده سالانه چیزی در حدود ۱۵۰ بیلیون دلار باشد. با وجود ۱۵ درصد بچه های آمریکائی که دچار چاقی هستند، گمان نمیرود که این مشکل به زودی برطرف شود. بگذارید ابتدا کمی در مورد معنا و مفهوم اضافه وزن و چاقی صحبت کنیم.هر فرد یک محدوده وزن سلامتی دارد و اگر از این محدوده فراتر رود، عوارض و عواقب جسمی قابل توجهی برای او به دنبال خواهد داشت.درجه ای که از این محدوده بیرون بروید تعیین میکند که دچار اضافه وزن هستید یا چاق به شمار میروید.

متخصصین سلامتی عقیده دارند که اگر وزنتان ۲۰ درصد بالاتر از این محدوده باشد، فردی چاق به حساب خواهید آمد اما آنها که اضافه وزن دارند، وزنشان کمتر از ۲۰ درصد بالاتر از این محدوده است. با اینکه چاقی مشکلات بسیار بیشتری را به دنبال خواهد داشت، اما آنها که مبتلا به اضافه وزن هستند نیز چندان از این خطرات دور نیستند.حال که مفهوم اضافه وزن برایتان مشخص شد، بهتر است به بررسی مشکلات و خطرات خاص مربوط به این افراد بپردازیم.

اضافه وزن موجب ابتلا به بیماریهای قلبی میشود
هرچه اضافه وزنتان بیشتر باشد، خطر مرگهای زودرس نیز در شما افزایش خواهد یافت. حملات قلبی اولین عامل مرگ در میان مردان آمریکائی مشخص شده است. رابطه بین اضافه وزن و بالا رفتن احتمال حملات قلبی به این بستگی دارد که بدن چه طور به این افزایش مصرف چربی واکنش نشان میدهد. به طور طبیعی، بدن میزان ثابتی آب، کربوهیدرات، چربی و پروتئین به همراه ویتامینها و مواد معدنی در خود نگه میدارد.

بالا بودن غلظت چربی کلی بدن، سطح سدیم، کلسترول و چربی تری گلیسیرید را در جریان خون بالا میبرد. نتیجه آن میتواند بیماری قلبی کرونری باشد که میتواند منجر به حملات قلبی شود.اضافه وزن همچنین فشار خون را نیز بالا میبرد و باعث میشود قلبتان سختتر کار کرده و احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی در شما افزایش یابد. یکی دیگر از عواقب خطرناک اضافه وزن بالا رفتن احتمال دردهای سینه مربوط به آنژین (درد قفسه سینه) و مرگهای ناگهانی ناشی از حملات قلبی (که بدون نشانه های قبلی اتفاق میافتد) باشد.

ادامه دارد....
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن شصتمشاوره پوست و موکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)