غیر عقلانی ترین رژیم های لاغری ( قسمـت اول )


برخی افراد برای کاهش وزن هر کاری می کنند، حتی اگر این کار بر خلاف قواعد علمی ، عقلی، تغذیه ای و توصیه های پزشکان باشد. در برنامه غذایی اصولی و علمی میزان عوارض و عود یعنی دو آفت کاهش وزن به کمترین میزان ممکن می رسد که در برنامه های غیر اصولی هدف فقط کاهش سریع در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون توجه به عوارض و عود است . از سوی دیگر در رژیم های علمی مواردی چون کفایت تغذیه ایی ، تعادل و تنوع در کنار کنترل کالری برنامه ریزی می شوند که برنامه های غیر اصولی کاملا از این حیث بی بهره هستند . برنامه های غذایی که در ادامه معرفی می کنیم نه تنها غیر علمی ، غیر عقلانی و مضحک هستند بلکه بی تاثیر و حتی خطرناک می باشند.

1 . رژیم کانادایی
برنامه غذایی بسیار کم کالری که باعث می شود سوخت وساز بدن به شدت افت کند و بعد آز آن با برنامه غذایی اصولی هم کاهش وزن با مشکل مواجه شود .

2 . اتکینز
با اینکه بسیار شناخته شده است و برخی نیز با آن نتیجه گرفته اند اما برای خیلی از رژیم گیرنده ها مناسب نیست. این رژیم غذاهای سالمی مانند میوه ها را حذف می کند و در عوض غذاهایی را جایگزین می کند که عموما سرشار از چربی های ناسالم بویژه خامه ها هستند. مهم تر از همه اینکه دستورات و قوانین سخت این برنامه غذایی، اجرای آن را برای بسیاری دشوار کرده است.

3 . رژیم سوپ کلم
با نام رژیم روستایی روسی یا رژیم سوپ معجزه گر نیز شناخته می شود. این رژیم شامل خوردن سوپ کم کالری به مدت 7 روز است. به طور کلی ادعا می شود این برنامه غذایی می تواند در طول یک هفته باعث کاهش 5 کیلو وزن شود، حتی با اینکه متخصصان بر این عقیده هستند که چنین چیزی ممکن نیست. بیشتر وزنی که در این برنامه غذایی کم می شود آب است بنابراین کاهش وزنی که تجربه می کنید دائمی نیست. همچنین این رژیم به دلیل سدیم بالا، پروتئین بسیار پایین، احساس ضعف و نفخی که به رژیم گیرنده می دهد، می تواند برایتان مشکل ساز شود. از سوی دیگر کلم ها با اختلال در کار تیر ویید در دراز مدت باعث کاهش سوخت وساز بدن می شوند .

4 - رژیم غلات
این برنامه غذایی هیچ پایه و اساس علمی ندارد چون یکی از ارکان علم تغذیه تنوع است و این برنامه شما را مجبور می کند فقط از مواد غذایی خاصی استفاده کنید. وقتی تنها یک نوع غذا مصرف می کنید، مسلما مواد مغذی دیگری به بدن نمی رسد و این ناسالم است. مهم تر از همه اینکه چنین برنامه غذایی نمی تواند سبک زندگی رژیم گیرنده را تغییر دهد و فقط می خواهد با کاهش وزن باعث رضایتی موقت شود. مسلما حتی اگر بتوان با این برنامه وزن کم کرد باز هم وزن کم شده را باز خواهید گرداند.
ادامه دارد....
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاین
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)