ویتامین دی ( قسمت اول )


واژه ویتامین D به چندین شکل مختلف این ویتامین اشاره مینماید. دو فرم مهم برای انسان ها ویتامین D2 که توسط گیاهان و ویتامین D3 که توسط پوست بدن انسان (زمانیکه دربرابر آفتاب هستیم) ساخته میشوند، هستند. خوراکیها معمولا با ویتامین D2 یا D3 غنی میشوند.نقش اصلی ویتامین D حفظ تعادل سطح کلسیم و فسفر خون میباشد. ویتامین D به بدن برای جذب کلسیم، که برای شکل دادن استخوان ها و حفظ استحکام شان مفید است، کمک میکند. ویتامین D به تنهایی و یا همراه با کلسیم برای بهبود سلامت استخوانها و کاهش شکستگی آنها استفاده میشود. همچنین ویتامین D ممکن است بتواند در برابر آرتروز، فشارخون بالا، سرطان و سایر بیماری ها از بدن محافظت نماید.

نرمی استخوان و osteomalacia دوتا از بیماری های قدیمی مرتبط با کمبود ویتامین D هستند. درکودکان کمبود ویتامین دی باعث نرمی استخوان ( نرم شدن و ضعیف شدن استخوان ) می شود. در بزرگسالان کمبود ویتامین D باعث osteomalacia ( استخوان ها و ماهیچه های ضعیف ) می شود. افراد در خطر کمبود ویتامین دی افراد مسن، افراد چاق، افردیکه کم دربرابر نورآفتاب قرار دارند و کودکانیکه فقط با شیر مادر تغذیه میشوند، میباشند. افرادیکه دچار بیماری هایی همچون فیبروز کیستیک یا بیماری التهابی روده میباشند، در خطر کمبود ویتامین دی میباشد.

چه افرادی ویتامین D مصرف می کنند ؟
ویتامین D برای افراد مبتلا به آرتروز بسیار مهم میباشد. تحقیقات نشان میدهند که ویتامین D و کلسیم بهمراه هم میتوانند تراکم استخوان را در زنان پس از یائسگی افزایش دهد. همچنین ویتامین D برای درمان بیماریهای مرتبط با ضعف استخوان همچون نرمی استخوان مفید است.

افرادیکه سطح ویتامین D بدنشان پایین است، برا جبران آن ممکن است به مکملها احتیاج دارند. کمبود ویتامین D در افراد زیر متداولتر است :
افرادیکه بالای ۵۰ سال هستند.
افرادیکه خیلی کم دربرابر خورشید هستند.
افرادیکه مشکلات کلیه و یا سایر بیماری ها جذب مواد معدنی را برای آنها سخت کرده است.
افرادیکه پوست تیرهای دارند.
افرادیکه با مصرف لاکتوز مشکل دارند.
افرادیکه گیاه خوار هستند.
کودکانیکه فقط شیرمادر دریافت میکنند.

ویتامین D برای بیماریهای قلبی و عروقی، شامل فشارخون بالا و کلسترول خون بالا استفاده میشود.همچنین این ویتامین برای سایر بیماری ها همچون آرتریت روماتوئید، ضعف عضلانی، بیماری ام اس، آسم، برونشیت و بیماریهای دهان و دندان مورد استفاده قرار میگیرد.همچنین ویتامین دی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری های خودایمنی و پیشگیری از سرطان استفاده میشود، هرچند که مدارک کافی برای تاثیر ویتامین دی در این بیماری ها وجود ندارد.
ادامه دارد ....
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن شصت
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)