پرسش و پاسخ در مورد نمک دریا ، نمک شفا و نمک طبیعی ( قسمت اول )


آیا بدن ما به نمک نیاز دارد ؟ اصلاً ضرورتی وجود دارد که ما نمک استفاده کنیم ؟
بله ، بدن به میزان مجاز نمک نیاز دارد. سدیم موجود در نمک یکی از مواد ضروري براي بدن است و به عملکرد صحيح بدن و مغز کمک ميکند. نمک یکی از مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز مواد غذایی در بدن، کارکرد عضلات، کمک به عملکرد سلولهاي عصبي، جلوگيري از گرفتگي عضلاني، تنظيم خواب و جذب مواد مغذي است. این ماده به مقدار محدود مورد نیاز بوده و مصرف متعادل آن لازم است. به طور مثال در هنگام اسهال و استفراغ و یا فعالیت شدید بدنی و در هوای گرم با مصرف کمی نمک میتوان املاح از دست رفته را جبران کرد.

این نمک مورد نیاز چقدر است ؟ وضعیت مصرف آن در جامعه ما چگونه است ؟
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده، مصرف نمک باید کمتر از پنج گرم (کمتر از یک قاشق چایخوری) در روز باشد، در حالی که در کشور ما متوسط مصرف نمک 12-10 گرم در روز است که تقریباً 2 تا 3 برابر میزان مجاز است. البته این اضافه مصرف تنها مختص به ایران نیست. بهطور کلی 87 درصد کشورها بیشتر از سه گرم در روز نمک مصرف میکنند و فقط 6 کشور پیشرفته دنیا هستند که حد پایین تعیین شده توسط سازمان جهانی بهداشت را رعایت میکنند. اضافه کردن نمک به میزان حداکثر تا 5 گرم در روز در افراد بزرگسال عوارضی ندارد. پيتزا، همبرگر و ساندويچ بيشتر از 2 تا3 گرم نمک دارند که بسیار زیاد است. در برچسب بعضی مواد غذایی هم مقدار سدیم موجود در 100گرم از ماده غذایی ذکر شده است. برای تبدیل مقدار سدیم به نمک باید آن را در عدد 5/2 ضرب کنید تا بدانید مصرف آن مقدار ماده غذایی چقدر نمک وارد بدن شما میکند.

مصرف نمک زیاد ، عوارض یا بیماری در بدن ایجاد می کند ؟
مصرف زیاد نمک یکی از مهمترین دلایل فشار خون بالا و بیماریهای قلبی عروقی است، بنابراین کاهش مصرف نمک اضافی، سبب کاهش فشارخون بالا میشود. طی آخرین تحقیقات ثابت شده است، مصرف بیش از حد نمک موجب تشدید ابتلا به آسم، سرطان معده و سکته مغزی و قلبی میشود. نمک زیاد، کلسیم را از استخوانها میگیرد و سبب دفع آن از ادرار شده، در نتیجه به نازک شدن قطر استخوانها و پوکی استخوان منجر میشود.
ادامه دارد .......
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتاد
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)