چرا تابستان برابر است با چاقی ؟


1.در فصل تابستان به علت گرمای هوا میل به مصرف میوه جات خنک بسیار زیاد می شود . از سوی دیگر میوه یکی از مواد غذایی است که در عین حال که بسیار مفید می باشد ولی دارای قند و بنابراین کالری زیادی است . در ضمن هنوز افراد بسیاری خوب و مفید بودن میوه را توجیهی برای مصرف بیش از حد دانسته و بدون محاسبه مصرف می کنند .

راه حل :
قبل از مصرف میوه از آب و سبزیجات مانند خیار و گوجه فرنگی و هویج استفاده کنید . با این کار وقتی میوه را شروع می کنید کنترل بر روی مصرف بیشتر خواهد شد .

2. با افزایش گرما میل به مصرف آب میوه های طبیعی ، صنعتی ، شربت ها و به طور کلی نوشیدنی های حاوی قند افزایش می یابد . وقتی که قند بصورت محلول در مایع باشد ، جذب آن سریع تر و بنابراین ترشح انسولین بیشتر می شود . ترشح انسولین از یک سو باعث افت قند و مصرف شیرینی جات بیشتر و از سوی دیگر منجر به تجمع چربی در ناحیه مرکزی بدن بویژه شکم خواهد شد . حتی در افراد مستعد چاقی و دیابت آب میوه طبیعی هم بسیار محدود می شود .

راه حل :
میوه و سبزیجات را جایگزین آب میوه طبیعی نمایید . آب میوه های صنعتی را حذف یا به حد اقل ممکن برسانید . برای مصرف شربت از انواع خانگی مانند شربت عسل (آب ، یخ ، مقدار کمی عسل و مقدار متعادل آب لیمو ترش تازه ) استفاده نمایید . هنگام گرمای شدید بهترین نوشیدنی آب و در صورت لزوم از آدامس های بدون قند و آیس تی ( چای کم رنگ ، یخ و کمی آب لیمو ترش ) برای کاهش عطش استفاده کنید .

3. با شروع تابستان مسافرت ها بیشتر شده و در سفر میل به خوردن غذا و تنقلات بیشتر می شود . در ضمن معمولا غذا در رستوران ها که غذای حاوی نمک و چربی بیشتر ی هستند میل می شود . در بسیاری از موارد تحرک هم بخاطر منظم نبودن برنامه ، حذف می گردد.

راه حل :
در مسافرت ها مقدار غذا را رعایت کنید .حجم غذای رستوران ها زیاد است می توانید یک غذا را برای دو نفر سفارش دهید . در رستوران ها نوشابه ، سس مایونز و سیب زمینی سرخ کرده را مصرف نکنید . تنقلات را سالم انتخاب و مصرف آن ها را کنترل کنید . هر شب برنامه ریزی کنید تا به غیر از پیاده روی های تفریحی و خریدی ، یک پیاده روی نیم ساعته بدون وقفه داشته باشید .

4. به علت طولانی شدن شب ها در تابستان شب نشینی ها و میهمانی ها نیز بیشتر خواهد شد .در این مراسم میزبان برای خوشایند میهمان از نمک و چربی بیشتر در غذا استفاده نموده و نیز انواع شیرینی جات ، نوشابه و دسر های چرب تهیه می نماید و با اصرار فراوان از میهمان می خواهد که امشب رژیم را در منزل ایشان اجرا نکند . خود صاحب خانه هم برای این که میهمان ناراحت نشود در خوردن شرکت کرده و یک اضافه وزن دسته جمعی اتفاق خواهد افتاد .

راه حل :
میهمانی اگر شب است ، ظهر ها را بسیار سبک میل نمایید . در میهمانی قبل غذا سالاد استفاده کنید . بیشتر مراقب تنقلات مانند شیرینی ، شکلات ، نوشابه ، سس مایونز و دسر های چرب باشید .

5.گرمای هوا منجر به کاهش ساعات در دسترس برای پیاده روی خواهد شد . یعنی در این فصل بیشتر پیاده روی به صبح زود و شب ها که هوا خنک تر است موکول می شود که این دو موقع هم با محدودیت هایی روبرو هستند . با کاهش تحرک نیز ریسک اضافه وزن به شدت افزایش می یابد .

راه حل :
می توانید اگر شغل شما اجازه می دهد صبح زود پیاده روی کنید و بعد از ظهر استراحت نمایید . در منزل ترد میل تهیه ( با تعهد به این که جا لباسی نشود ) از آن استفاده کنید . نرمش های هوازی ، طناب و رقص را می توانید در منزل انجام دهید . می توانید باشگاه ثبت نام کنید و اگر با ورزش های دیگر مشکل دارید یا وقت ندارید فقط ترد میل بزنید .

نکته مهم :پیاده روی بیشتر وزن و سایر ورزش هایی که ذکر شد بیشتر سایز را کم می کنند . در ضمن در ورزش های داخل منزل حتما کفش یا دمپایی با لژ نرم وضخیم استفاده کنید تا مشکل کمر یا زانو ایجاد نشود .

از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادرژیم آنلاینمشاوره پوست و مو
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)