چرا کاهش وزن متوقف می شود ؟


وقتی وزن ما بر روی ترازو اندازه گیری می شود ، این عدد شامل وزن استخوان ها ، عضلات ، آب بدن و نیز چربی می باشد . در طی روند کاهش وزن ،هدف کاهش توده چربی یا به عبارتی همان لاغر شدن است . ولی با وجود این تلاش ممکن است در طی این روند ، وزن با پارامترهایی غیر از چربی بالا برود و روند کاهشی را متوقف نماید .حال به بررسی این عوامل می پردازیم .

1. یکی از این فاکتورها همان طوری که اشاره شد آب بدن است که در طی قاعدگی (حتی چند روز قبل تا چند روز بعد ) ، مصرف زیاد نمک (که باعث حبس شدن آب در بدن می شود ) ، استرس (با ترشح هورمون هایی کورتون مانند که احتباس آب می دهند ) ، اختلال خواب ، مسافرت و هر چیز دیگری که باعث تعادل آب بدن را به هم بزند می تواند روند کاهش را متوقف نماید .

2. افزایش وزن عضلات که در هنگام ورزش ها یی از قبیل پیاده روی سنگین و طولانی مدت ،ائروبیک ، بدن سازی ، پیلاتس ، شنا ، کوه نوردی و هر ورزشی که حجم و وزن عضله رابالا ببرد می تواند منجر به این توقف بشود .

3. در بسیاری موارد موقعی که کاهش سایز در بدن شروع می شود ، روند کاهش وزن متوقف می شود و در این موارد شکیبایی فردی که در حال کاهش وزن است تعیین کننده موفقیت است تا روند کاهش سایز متوقف و دوباره روند کاهش وزن شروع شود . چه بسیار افرادی که با متوقف شدن وزن ناامید شده و برنامه غذایی را رها کرده و نه تنها کیلو های از دست رفته را برگردانده ، بلکه کاهش وزن بعدی را نیز از دست داده اند.

4. گاهی کالری محاسبه شده باید کم شود و این کالری دیگر پاسخ گوی کاهش وزن شخص نمی باشد که این وظیفه درمانگر است تا با محاسبات خود از این اتفاق جلوگیری نماید .

5. در برنامه های غذایی بسیار کم کالری که شخص وزن زیادی را در هفته ازد ست می دهد ، (با توجه به این نکته که بدن در هفته بیش از نیم تا یک کیلو نمی تواند چربی از دست بدهد ) کاهش وزن متوقف شده و تا موقعیت زمانی جبران نگردد دوباره به کاهش ادامه نخواهد داد .

6. در برنامه های غذایی بسیار کم کالری که به علت کالری کم ورودی بدن به صورت جبرانی سوخت وساز را به شدت کاهش می دهد ، به ناچار سوخت چربی ها متوقف می شود . در این مواقع درمانگر با یک افزایش کالری موقت سپس کاهش مجدد ، می تواند باعث افزایش سوخت وساز مجدد شده و روند را فعال نماید .

از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادرژیم آنلاینکاهش وزن شصتمشاوره پوست و مو
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)