مصرف الکل در چاقی و کبد چرب


شاید مصرف الکل در جوامعی از لحاظ مذهبی ، فرهنگی و اجتماعی ممنوع و یا دست کم مورد نکوهش قرار گرفته باشد و برعکس در مکانی دیگر خیلی آزاد و عادی با این قضیه برخورد شود . ولی در این مطلب بر آنیم که مستقل از گرایش های مذهبی و نیز به دور از محدودیت های فرهنگی و اجتماعی و تنها بر اساس نگاهی سلامت محور و با تمرکز بر بعد تغذیه ایی سلامت ، با این چالش روبرو شویم .

اگر نیم نگاهی به کالری درشت مغذی ها داشته باشیم به وضوح به تفاوت انرژی که هر کدام در بدن آزاد می کنند و خطرات ناشی از آن پی میبریم . بالاترین میزان کالری در واحد حجم از آن چربی ها ست که در هر گرم 9 کالری می باشد . قند و پروتئین 4 کالری به ازائ هر گرم در بدن آزاد می کنند و در مورد الکل این میزان در هر گرم 7 می باشد . این مقایسه از آن رو حائز اهمیت است که بخواهیم بدانیم وقتی الکل وارد بدن بویژه در افراد با اضافه وزن یا کبد چرب می شود چه مشکلاتی ایجاد می کند ؟

الکل با کالری بالایی که دارد به طور مستقیم منجر به چاقی می شود . البته به طور غیر مستقیم نیز الکل با چند مکانیسم منجر به چاقی می شود .از یک طرف با مصرف الکل و کاهش مهار مغزی ایجا شده ، اشتهای کاذب در فرد ایجاد می شود و پر خوری شدیدی ایجاد می گردد و از سوی دیگر چون الکل برای بدن سوخت راحت تری است بنابراین بدن چربی سوزی پایه و حداقلی خود را نیز به سوزاندن الکل تبدیل می نماید .

الکل با فزایش اسید معده باعث افزایش اشتها در فرد می شود و پرخوری برای کاهش درد یا ناراحتی ناشی از گرسنگی های کاذبی که توسط افزایش اسید معده ایجاد شده است ، منجر به چاقی بیشتر و کبد چرب می شود .نکته قابل تامل این است که ، بیشتر چاقی ایجاد شده در مصرف الکل در ناحیه مرکزی بدن یعنی شکم است و بنابر این ریسک سکته های قلبی ، دیابت و سرطان های ناشی از چاقی بصورت تصاعدی بالا می رود .

در افراد چاق به طور بدیهی سلول های کبد تحت فشار چربی اضافه بدن هستند و عملکرد آن ها یا مختل شده یا در حال اختلال است . وقتی در فرد چاق الکل مصرف شود ، از آنجایی که عوارض کبدی از مهم ترین عوارض این نوشیدنی ها هستند ، پس به سلول کبدی آسیب جدی می رساند و تبدیل گرید های پایین چربی کبد به بالاتر و ایجاد سیروز را به شدت سرعت می بخشد .

از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتاد
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)