تغذیه مادران شیرده ( قسمت اول )


مواد غذایی غیر مجاز برای مادران شیرده
مواد غذایی که مادر میخورد و مینوشد روی شیردهی تأثیر میگذارند، بنابراین نظارت بر غذای مادر در واقع نظارت بر غذای کودک است، به طوری که اگر مادر غذای نامناسب مصرف کند، نوزاد در واقع با رفتارش مادر را متوجه میسازد، مانند گریه کردن، خواب کم، بیقراری و...

گاهی دم کرده های گیاهی مثل چای نعناع و گل گاو زبان موجب بروز اثرات جانبی مثل تهوع و استفراغ در مادر میشود و ترکیبات این نوشیدنی ها وارد شیر شده و امکان دارد همین اثرات در نوزاد هم بروز کند. مصرف نوشابه های کافئین دار اعم از چای غلیظ، قهوه، کوکاکولا و ... باید کاهش یابد زیرا مصرف این مواد ممکن است سبب تحریک پذیری، بی اشتهایی و کم خوابی شیرخوار شود.

بنابراین توصیه میشود مادر شیرده کمتر از 2 لیوان در روز قهوه، کوکا مصرف نکند، شکلات و کاکائو هم دارای تئوبرومین است که مانند کافئین محرک است و بهتر است مصرفش محدود شود. اثر قندهای بدون کالری و محصولات شیرین و بدون قند بر نوزاد نامشخص است. پس بهتر است مصرف این مواد در شیردهی محدود شود. مصرف شلغم، کرفس، شاهی، لوبیاسبز، ریواس، زرد آلو، تره فرنگی، گل کلم، سیر وپیاز توسط مادر باعث تغییر مزهی شیر و ایجاد نفخ در شیرخوار میشود.

مصرف بعضی از غذاها مانند کلم و شیر گاو توسط مادر باعث کولیک در نوزاد میشود. مصرف زیاد هندوانه و خربزه و هلو توسط مادر نیزباعث اسهال شیرخوار میشود.همچنین مادر باید در مورد مصرف غذاهای آلرژی زا مانند تخم مرغ، سویا، شیرگاو و بادام زمینی دقت کافی داشته باشد چون نوزاد ممکن است با واکنش به این مواد، دچار علائم پوستی شود. از مصرف سیگار و الکل خودداری شود.

اگر اجتناب از مصرف نیکوتین مقدور نباشد حداقل یک ساعت بین مصرف آن و شیردهی فاصله رعایت شود. الکل ظرف یک ساعت پس از مصرف وارد شیر میشود و اگر مصرف آن زیاد باشد باعث توقف رشد شیرخوار خواهد شد. بدون مشاوره ی پزشک خود هرگز دارو مصرف ننمایید. بعضی از آنتی بیوتیکها مانند داروهای سولفا، مسهل های شیمیایی و همه ی داروهایی که ترکیب ید دارند مصرف آنها در دوران شیردهی ممنوع است.

ادامه دارد....
از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مو
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)