مکمل های تغذیه ای و دارویی ( قسمت چهارم )


در ورزش های قدرتی به دلیل واکنش های شیمیایی خاصی که در بدن رخ می دهد اندام ها تحت فشار پایین اکسیژن قرار می گیرند و به همین دلیل عروق شروع به رشد می کند و فاکتورهای رشد ترشح می شود و عضلات نیز به همین ترتیب رشد پیدا می کند در این شرایط خونسازی نیز معمولا تحریک می شود لذا کم خونی در ورزشکاران شایع نیست و در بسیاری از مواقع غلظت خون وجود دارد .مطالعات زیادی بر روی مکمل کراتین انجام گرفته است که نشان داده مصرف کراتین باعث احتباس آب در بدن می شود.در عین حال در مقالات ذکر شده که ممکن است برای همه به یک شکل پاسخ ندهد و ضرورتی نداشته باشد که برخی از افراد از آن استفاده کنند.

معضل بزرگ دیگر در باشگاه ها این است که بسیاری از ورزشکاران بدنسازی هورمون مصرف می کنند اما هورمون یک ماده تنظیم کننده است. به عنوان مثال کار انسولین تنظیم قند خون بدن است. هورمون رشد در زمان رشد یک افزایش ترشح دارد برای اینکه رشد طولی داشته باشیم و از بعد از بلوغ نیز ترشح آنها کاهش پیدا می کند چرا که صفحات استخوان بسته می شوند اما این هورمون بر متابولیسم قند خون نیز اثر دارد همچنین بر توزیع چربی در بدن اثر دارد و اگر فردی کمبود هورمون رشد در بدن نداشته باشد با مصرف اضافه آن یک نوع بیماری عامدانه ای در بدن خود ایجاد می کند.

حتی در برخی از منابع ذکر شده است که برخی از ورزشکاران در باشگاه ها به خود انسولین تزریق می کنند که بسیار خطرناک است یا برخی از ورزشکاران به صورت هفتگی "ناندرولون" یا "سوما" تزریق می کنند. حتی برخی از داروهای استروئیدی که برای تزریق به اسب می باشد، استفاده می کنند تا رشد عضلانی بیشتری داشته باشند که تردیدی نداشته باشید که عارضه ایجاد می کند.بهترین حالت این است که به صورت مصنوعی عضله ایجاد می شود چرا که عضله تابع فعالیت بدنی است و بلایی که بر سر بافت عضلانی بدن می آورد این است که به سرعت تبدیل به بافت چربی می شود.

چاقی مفرط خوشبینانه ترین اتفاقی است که ممکن است برای این افراد رخ دهد ولی حتی گاهی این افراد جان خود را نیز از دست می دهند.عوارضی که به آنها اشاره شد ممکن است گریبانگیر یک درصد افراد شود در دوزی که با سعی و خطا استفاده کرده اند. سوال این است که از میان این یک درصد ورزشکار کدام یک حاضر هستند که این دارو را بر روی خود امتحان کنند و بگویند ممکن است جزء آن یک درصدی که دچا رعوارض شدید و مرگ می شوند، نباشند.

توصیه می شود ورزشکاران برای مصرف مکمل های تغذیه ای با یک متخصص تغذیه که در زمینه تغذیه ورزشکاران تجربه دارد مشاوره کنند و هرچیزی که می شنوند و می بینند را بر روی خود امتحان نکنند و مصرف نکنند. همچنین توصیه می شود از مکمل های هورمونی استفاده نشود اگر هم ضرورت ورزش چنین چیزی را ایجاب می کند باید قبل از استفاه حتما از یک متخصص غدد مشاوره بگیرید و بگذارید عوارض و سود و زیان آن را برای شما تشریح کند تا در نهایت خودتان تصمیم بگیرید .

از این مطالب برای سلامتی ، بهبود شیوه زندگی و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید و ما را به دیگران معرفی نمایید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصترژیم آنلاینمشاوره پوست و موکاهش وزن هفتاد
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)