روش های افزایش سوخت و ساز


تمایل به داشتن ظاهر بهتر امری غریزی است و در همه انسان ها وجود دارد . ولی در عوض میل به خوردن هم یک غریزه و از سوی دیگر یکی از بزرگ ترین لذت ها است .برای داشتن اندام متناسب باید در مرحله اول توده چربی بدن کاهش یابد .البته درست است که برای از بین بردن چربی های اضافه ی بدن باید میزان دریافت کالری کاهش یابد و کاهش میزان کالری به معنای رعایت در غذا خوردن خواهد بود.

ولی مفهوم “رعایت در غذا خوردن” با مفهوم “گرسنگی کشیدن” متفاوت است.ایجاد تغییر در ظاهر بدن به شکل مثبتی برای بالا بردن عزت نفس به این معنا نیست که کاهش موقتی در کالری دریافتی (که همیشه باید موقتی باشد) تنها راه حل موجود است. شیوه های بسیاری برای تغییر دادن و بهبود جسم شما وجود دارد بدون اینکه در شرایطی قرار بگیرید که احساس کنید اگر سر یک میز پر از غذا بنشینید دیگر قابل اعتماد نیستید!

متاسفانه تغییر جسمی و بدنی بخاطر وجود مفاهیمی مثل هورمون ها، تاریخچه ی رژیمی، وراثت، استرس و چگونگی سبک زندگی که هر کدام در تعیین وضعیت سوخت و سازی ما نقشی بر عهده دارند امری پیچیده است. میزان سوخت و ساز پویا و دینامیک است، و بدن انسان قابلیت شگفت انگیزی برای انطباق پذیری دارد.

مطالعات نشان می دهند که فرآیند سوخت و ساز می تواند در اثر رژیم های غذایی کم کالری بلندمدت کند شود، که این باعث ایجاد محیطی هورمونی می شود که نسبت به از دست دادن چربی مقاوم است. علاوه بر این، هر چه شما مدت بیشتری در معرض کاهش شدید کالری دریافتی قرار بگیرید،ریسک بیشتری برای پس زدن این روند و جذب چربی بیشتر در طولانی مدت به وجود می آید.

چگونه می توان قدم اول را برای جلوگیری از این روند برداشت ؟
زیر نظر یک متخصص تغذیه از جزییات غذای دریافتی روزانه ی خود آگاه شوید و سپس بر اساس برنامه پیشنهادی متخصص عمل کنید . اگر مقدار کالری دریافتی برای سایز بدنی و میزان فعالیت تان کافی و بسنده باشد،احساس و کارکرد بهتری خواهید داشت و از لحاظ ظاهری بهتر به نظر خواهید رسید.گاهی برای افزایش سوخت و ساز درمانگر به شما یک رژیم پر کالری اولیه پیشنهاد می کند . از اضافه وزن اولیه نباید بهراسید ، چون اگر این شوک به سوخت وساز وارد نشود ، سوخت وساز کم شما اجازه کاهش وزن را نخواهد داد .

هیچ گروه یا وعده غذایی را حذف نکنید . ولی اگر واقع بینانه نگاه کنیم، رژیم غذایی ای که غذاهای مورد علاقه ی شما، یا حتی بدتر از آن، یک گروه کامل غذایی را حذف کند محکوم به شکست است و حتی به طور بالقوه موجب تاثیرات مضری روی سلامتی تان می شود.برای مثال، چربی ها در بعضی فرآیندهای مهم در بدن ما مشارکت دارند،از قبیل کارکرد بهینه ی اعصاب ، مغز،پوست ومو و از همه مهم تر ایجاد سیری ، پس یک رژیم غذایی کم چربی یا بدون چربی می تواند تاثیر منفی داشته باشد.

علاوه بر خطرات سلامتی، تلاش برای پرهیز مداوم از غذاهای دلخواه و مورد علاقه تان فقط باعث افزایش اشتیاق و ولع نسبت به آن ها می شود.و احتمال این که برای پرهیز از آن غذای مورد علاقه در مصرف غذاهای دیگری زیاده روی کنید افزایش می دهد. و هر بار که پرخوری می کنید احساس ناراحتی به سراغتان می آید و برای جبران آن به محدود کردن خودتان روی می آورید.

هر چه سریع تر خود را از این چرخه ی محدودسازی و پرخوری رها کنید بهتر است.نکته آخر این که برای به دست آوردن هر چیز با ارزشی باید چیزی را از دست داد . هنگام کاهش وزن سلامتی و زیبایی که با ارزش ترین نعمت های دنیوی هستند را بدست خواهیم آورد ، پس باید هزینه آن را نه از طریق گرسنگی کشیدن بلکه از طریق رنج تغییر عادات اشتباه بپردازیم و آن ها را اصلاح کنیم .

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان (حوزه ی تغذیه،پوست و مو در اصفهان) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن هفتادکاهش وزن شصت
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)