تناسب اندام با بهبود کیفیت خواب


خواب ناکافی با اضافه شدن وزن ارتباط دارد.اختلال در سوخت وساز ،عدم تمرکز روی خوردن در روز بعد ،پرخوری عصبی ، احساس گرسنگی روز بعد و مشکلات قند خون و انسولین مواردی از تاثیر خواب روی افزایش وزن است. برای اینکه خوب بخوابید باید به آنچه قبل از خواب می نوشید توجه داشته باشید .دریافت کافئین و قند قبل از رفتن به رختخواب می تواند برای خواب مشکل ایجاد می کند، در عوض دیگر مواد مغذی می توانند در ساخت عضله، بهبود ثبات قند خون و چربی سوزی کمک کنند. بهترین حالت این است که بعد از ساعت 4 عصر از نوشیدن چای و قهوه خود داری نمایید .اگر به دنبال کاهش وزن و خوابی راحت هستید قبل از خواب این خوراکی ها را میل کنید.

یک لیوان شیر ( چه گرم چه سرد ) :
به لطف دوز سالمی از تریپتوفان و کلسیم می تواند به آرام خوابیدن کمک کند. خواب بیشتر به معنای احساس گرسنگی کمتر در روز بعد ( بسیاری از افراد کمبود خواب خود را با بیشتر غذا خوردن جبران می کنند ). پروتئین کازئین شیر دیر هضم می شود، بنابراین در تمام طول شب به ساخت عضله کمک می کند.مصرف لبنیات کم چرب به بهبود سوخت وساز نیز کمک می کند .

انگور:
به بهبود خواب کمک می کند. تحقیقات نشان داده ترشح انسولین در شب ( به علت دریافت کربوهیدرات های ساده مانند میوه ) ریتم شبانه روزی بدن را تنظیم می کند.البته مقدار میوه باید کنترل شده باشد و بویژه هنگام شب بیشتر باید مراقب باشید . حدود 17 حبه انگور معادل یک واحد میوه می باشد . رسوراترول آنتی اکسیدانی که در انگور است، چربی های سفید ذخیره کننده کالری را تبدیل به چربی های قهوه ای سوزاننده کالری می کند.

دمنوش بابونه :
یک فنجان از این چای آرامش بخش به افزایش سطح گلیسین بدن کمک می کند. گیلیسین یک انتقال دهنده عصبی است که به آرام کردن عصب ها کمک می کند و مانند یک آرام بخش عمل می کند. یکی دیگر از تاثیرات بابونه این است که دمای مرکزی بدن را پایین می آورد،بنابراین حرارت بدن افت می کند و خوابیدن برایتان ساده تر می شود. فقط مطمئن شوید هر چایی که قبل از خواب می نوشید بدون کافئین باشد.البته بابونه در حجم زیاد هم اشتها را زیاد می کند که باید مراقب آن باشید .

نوشیدنی کفیر :
از شیر تخمیر شده درست می شود. این نوشیدنی سرشار از پروتئین روی میکروبیوم روده کار می کند تا سطح باکتری های خوب را افزایش دهد، گوارش را بهبود ببخشد، و کمک کند که ویتامین ها و مواد معدنی را بهتر جذب کنید . نوشیدنی های ماست شکل مانند کفیر به بهبود خواب و عملکرد در ورزش نیز کمک می کند.

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان (حوزه ی تغذیه،پوست و مو در اصفهان) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاین
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)