مصرف خود سرانه ویتامین ها و بیماری زایی ( قسمت دوم )


ویتامین های سرطان زا
در سال ۱۹۹۴ یک پژوهشگر فنلاندی میخواست ثابت کند که مصرف ویتامین E و بتاکاروتین که در بدن به ویتامین A تبدیل میشود، برای سیگاریها مفید است. او برای این تحقیق ۲۹ هزار و ۱۳۳ مرد سیگاری بین ۵۰ تا ۶۹ سال را مورد آزمایش قرار داد.به نیمی از مردها ویتامینهای مورد نظر داده شد. نتیجه این تحقیق شوک آور بود: ۱۸ درصد مردانی که بتاکاروتین مصرف کرده بودند، سرطان ریه گرفتند. ابتدا تصور شد که این یک اتفاق بوده است؛ به همین خاطر این آزمایش در آمریکا تکرار شد.

در آن جا ۱۸ هزار و ۳۱۴ مرد سیگاری مورد همین آزمایش قرار گرفتند. این بار پژوهشگران مجبور شدند آزمایش را ۲۱ ماه زودتر از موعد در نظر گرفته شده خاتمه دهند زیرا عده کسانی که با مصرف ویتامین A یا بتاکاروتین به سرطان مبتلا شدند به قدری زیاد شد که ادامه آزمایش غیروجدانی بود.با همین روش زیانهای ویتامین E نیز آشکار شدند. برای آزمایش درباره تاثیر این ویتامین بر مردها ۳۵ هزار و ۵۰۰ مرد سالم بالای ۵۵ سال به طور اتفاقی از کشورهای آمریکا، کانادا و پورتوریکو انتخاب شدند.

به نیمی از آنها ویتامین E داده شد. احتمال ابتلا به سرطان پروستات در بین این گروه ۱۷ درصد افزایش یافت. برای آزمایش اثر ویتامینها دست به ۶۷ مورد کارآزمایی کنترل شده زده شد که ۲۳۲ هزار و ۵۵۰ نفر در آن شرکت داده شدند. نتیجه برای شرکتهای داروسازی فاجعه بار بود: مرگ و میر در میان کسانی که به عنوان مکمل تغذیه بتاکاروتین و ویتامین E دریافت کرده بودند، به طرز قابل توجهی بالا رفت؛ ویتامین C و سلنیوم هم هیچ تاثیری بر سلامتی بدن نشان ندادند.

پس مصرف ویتامینها به صورت مکمل بدون مجوز پزشک هیچ فایدهای به بدن نمی رساند. فقط میتوانیم هشدار دهیم که مردم سر خود به سراغ این محصولات نروند و به نظر می رسد که رساندن ویتامین به صورت مکمل مواد غذایی و از راه قرص یا قطره و پودر به بدن یکی دیگر از اشتباهات بزرگ تاریخ پزشکی است.

تبلیغات فریبنده
اما انتشار نتایج نگران کننده از پژوهشهای مختلف درباره زیان بار بودن یا دستکم بی مصرف بودن قرصهای ویتامین مانع از این نمیشود که بخش قابل توجهی از قفسه داروخانه ها را محصولاتی رنگارنگ از ویتامینهای مختلف پر کنند.فروش این تولیدات ثروت هنگفتی به جیب شرکتهای دارویی و داروخانه ها سرازیر میکند؛ ثروتی که میتواند صدها مجله را با تبلیغات آنها درباره مفید بودن ویتامینهای تولیدیشان تزیین کند یا حتی “تحقیقاتی” مشابه به راه اندازد.

تحقیقاتی که مثلا نشان دهند مواد غذایی در قرن حاضر ویتامین کمتری نسبت به قرون پیش دارد و مصرف قرصهای ویتامین برای جبران این کمبود ضروری است.مثلا شرکت هلندی “DSM” که از بزرگترین شرکتهای تولید کننده ویتامین و مواد غذایی حاوی ویتامین است، در تبلیغات خود میگوید: «بسیاری از انسانها در دنیای امروز با کمبود ویتامین روبرو هستند.»

ادامه دارد...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه،پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینمشاوره پوست و موکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)