مصرف خود سرانه ویتامین ها و بیماری زایی ( قسمت سوم )


این شرکت برای نشان دادن افراد دارای کمبود ویتامین فهرستی ارائه میکند که تقریبا همه را شامل میشود: کسانی که تغذیه متعادل و همه جانبه ندارند، کسانی که کار سنگین جسمی میکنند، از جمله ورزشکاران، زنانی که قرص ضدحاملگی مصرف میکنند، زنانی که در دوره عادت ماهانه هستند، زنانی که شیر می دهند، سیگاری ها، گیاه خواران، سالمندان، بیماران و … .

اما آیا واقعا مواد غذایی قرن حاضر کمتر از مواد غذایی در دوره های قبل ویتامین دارند ؟
اتفاقا محصولات غذایی امروز به خاطر امکانات کشاورزی و کودهایی که دریافت میکنند، ویتامینهای بیشتری دارند. با امکانات امروزی ویتامینهای C, A, E, B1, B2, B12 حتی بالاتر از میانگین لازم به بدن میرسند؛ تنها ویتامینی که ممکن است کمبودش احساس شود ویتامین D برای کسانی است که از آفتاب کافی برخوردار نیستند و اسید فولیک برای مادر و نوزاد.

ویتامینها، همه جا در تعقیب انسان
ولی در امان ماندن از مصرف ویتامینهای “مصنوعی” حتی برای کسانی که نمیخواهند آنها را مصرف کنند ساده نیست. زیرا بسیاری از شرکتهای تولیدکننده مواد غذایی، از جمله تولیدکنندگان نوشابه ها، غذای کودکان و غیره، این یا آن ویتامین را به محصولاتشان اضافه کرده اند.از بزرگترین شرکتهایی که از این راه سودهای سرشار به تولیدکنندگان ویتامین میرسانند و خود نیز سودی نجومی میبرند “نستله”، “کوکاکولا” و “کرافت” هستند. مثلا حجم سرمایهای که شرکت نستله از این راه به دست می آورد سالانه حدود ۲۰ میلیارد فرانک سوئیس است.

شرکت دارویی و غذایی “DSM” که فروشنده تولیدات حاوی ویتامین به شرکتهای یاد شده است، سودی نزدیک به ۷۰۰ میلیون یورو در سال دارد؛ رقمی که نشان دهنده ی رشد سرسام آور این صنعت در جهان است.مقابله با این غول آسان نیست و قانون گذار و سیاست مدار هم عموما علاقهای به درافتادن با آن و آگاه کردن مردم نشان نمیدهد. محصولاتی این چنین، برخلاف داروهای نسخهای که باید بروشور عوارض جانبی را هم به همراه داشته باشند، به سادگی و بدون توضیح خاصی اجازه تولید و پخش میگیرند.

در واقع کمتر کسی به ذهنش خطور میکند که ویتامین را بیماری زا بداند و نسبت به مصرف آن با تردید نگاه کند. حتی کم نیستند پزشکانی که مثلا برای جلوگیری از سرطان پروستات خود روزی چند قرص ویتامین E مصرف میکنند.با همه اینها، پا به پای “ویتامینه” کردن جامعه افسار گسیخته ی تبلیغاتی، تردیدها نسبت به مفید بودن این ویتامینها بیشتر میشوند. «آیا زمان آن نرسیده که علم، قانون و سیاست جلوی این بازار را بگیرند؟» هم پرسشی است که هر روز بیشتر مطرح میشود.

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه،پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن شصتکاهش وزن هفتادمشاوره پوست و مو
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)