هلیله سیاه و تاثیر آن بر کاهش وزن ( قسمـت اول )


هلیله سیاه ، گیاهی است معروف به اکسیر طول عمر که بومی کشور هند است و برای درمان بیماری های متعدد از آن استفاده می شود.درخت آنبه طول تقریبی سه الی چهار متر است . در آغاز بهار برگ می دهد و برگ های آن بیضی کشیده نوک تیزاست. در اوایل اردیبهشت گل می کند و گل های آن کوچک پنج پر نازک به رنگ صورتی مایل به سفید به صورت خوشه ای می باشد . این گل ها تا اوایل خرداد برشاخه ها دوام دارند بعد تبدیل به میوه می شوند . میوه آن اندکی دراز و نوک تیزو اول به رنگ سبز و به مرور تبدیل به قرمز می گردد .

در آخر مرداد ماه به طور کامل می رسد تغییر رنگ می دهد . وقتی قهوه ای سیر مایل به سیاه شد آن را در اوایل شهریور از درخت می چینند در آفتاب پهن می کنند تا خشک شود . در اثر خشک شدن به طور کلی تغییر رنگ می دهد به رنگ سیاه تبدیل می گردد و آماده برای بازار صادرات می شود .بهترین نوع آن بی دانه ، سفت ، بدون پوسیدگی، کوچک با رنگ سیاه می باشد . این درخت بومی هندوستان است اما در بنگلادش و پاکستان هم وجود دارد.

خواص هلیله سیاه برای لاغری
یکی از گیاهان مفید برای درمان بیماریها که خاصیت لاغر کنندگی داشته و نام آن به همراه چند گیاه دیگر در زمره مواد چربی سوز و ضد چاقی مطرح است هلیله سیاه است. در طب از هلیله سیاه، به عنوان کاهنده وزن بدن، پاکسازی و تصفیه خون، چربیسوزی و لاغر کننده یاد شده است که به طور کلی به سوخت و ساز بهتر چربیها کمک می کنند. هلیله سیاه طبع سرد و خشک دارد.

روش مصرف هلیله سیاه برای لاغری
از مهمترین خواص هلیله سیاه برای لاغری تقویت معده، درمان یبوست و کوچک کردن شکم است. در واقع، مصرف هلیله سیاه موجب کارکرد صحیح معده میشود. در اینجا براساس مکانیسم اثر هلیله برای لاغری، روشهای مصرف ان آورده شده است

ادامه دارد...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه،پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مشاوره پوست و موکاهش وزن شصترژیم آنلاینکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)