نان لواش از نگاه متخصصان تغذیه ( قسمت دوم )


دانش آموزان نان لواش نخورند
متخصصان تغذیه با تأکید بر لزوم توجه والدین نسبت به تغذیه فرزندانشان در مدرسه معتقدند مصرف نان لواش به دلیل نداشتن هیچ گونه ویتامین و ایجاد چاقی، برای دانش آموزان توصیه نمی شود.در واقع بیشترین رشد جسمی و ذهنی دانش آموزان در دوران مدرسه شکل گرفته و به طور کلی می توان گفت درصد رشد مغزی و 70 درصد رشد قدی دانش آموزان در طی این دوران انجام می گیرد.

برای تداوم رشد دانش آموزان، تضمین سلامتی و تحرک و شادابی آن ها لازم است، تغذیه این قشر از جامعه مورد توجه قرار گیرد. بر همین اساس باید به گروه های غذایی اصلی در میان دانش آموزان توجه داشت.نان و غلات، گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغزها، شیر، لبنیات، میوه و سبزی ها به عنوان گروه های غذایی اصلی دانش آموزان حائز اهمیت است و یک گروه متفرقه شامل قند و چربی که چندان مورد تأکید نیست، نیز مورد توجه قرار دارد.

در بین گروه های ذکر شده، گروه غذایی نان و غلات حجم بیشتری از مواد غذایی دریافتی را تشکیل می دهد مصرف انواع نان های مختلف همچون سنگک، تافتون و بربری به ویژه از نوع سبوس دار برای دانش آموزان توصیه می شود. نان لواش سبوس ندارد و خوردن آن، مانند مصرف شکر و قند بوده و فرد را دچار چاقی می کند و ویتامین های آن نیز صفر است، بنابراین مصرف آن برای دانش آموزان توصیه نمی شود.در ضمن والدین باید از نان های بدون جوش شیرین برای فرزندان خود استفاده کنند.

مصرف نان لواش باعث فقر آهن و کلسیم می شود
برای سلامت خود و فرزندانتان از مصرف بیش از اندازه نان لواش خودداری کنید. نان لواش باعث فقر آهن و کمبود کلسیم در بدن می شود.نان لواش به دلیل کمبود ویتامین و مواد معدنی به نسبت دیگر نان ها ارزش غذایی پایینی دارد زیرا در نان لواش تخمیر انجام نمی گیرد و از مخمر استفاده نمی شود. به همین دلیل موادی در آرد نان وجود دارد که باعث فقر آهن و کاهش جذب کلسیم می شود. مصرف مداوم نان لواش باعث کاهش آهن و کلسیم بدن در کودکان و نوجوان در حال رشد خواهد شد.در واقع گروه علمی تغذیه ای ایران با مصرف بی رویه نان لواش مخالف است زیرا این نان ها علاوه بر کاهش آهن و کلسیم به دلیل سفید بودن آرد در این نان ها و نان های فانتزی و سبوس گیری بالای آن ها، با کمبود ویتامین های گروه ب، فیبرها و دیگر مواد مغذی نیز رو به رو هستند.

به همین دلیل کودکان و دانش آموزان نباید از این نان ها استفاده کنند، اما به دلیل ماندگاری بالای نان لواش مصرف آن رواج دارد و حتی تولید بدون مجوز آن نیز گزارش شده است.به والدین توصیه می کنیم از نان های صنعتی کامل برای تغذیه کودکانشان استفاده کنند زیرا نان های سنتی درصد سبوس گیری بالایی دارند. مصرف نان کامل که غلات مناسبی دارد، از جمله نان جو، گندم یا نان های پنج غله و هشت غله بسیار مغذی و سالم است و از فرد در مقابل ابتلا به بیماری های متابولیکی غیر واگیر پیش گیری می کند.البته قابل ذکر است که در حال حاضر نان های لواشی بصورت اصلاح شده و دارای سبوس و بدون جوش شیرین نیز بصورت صنعتی تهیه می شوند که مصرف آن اشکالی ندارد .

از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه،پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاهش وزن شصتمشاوره پوست و مورژیم آنلاینکاهش وزن هفتاد
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)