دانه چیا چیست و چه خواصی دارد ؟ ( قسمـت سوم )


تأثیرات بر روی پوست و رشد ناخن
چیا سرشار از امگا ۳ و همچنین کلسیم، بور و بسیاری از آنتی اکسیدان ها است که کمک به ایجاد پوست سالم، مرطوب و عاری از بیماری می کند. همچنین باعث رشد سریع تر ناخن ها می شود.

دانه های چیا سرشار از آنتی اکسیدانها
دانه های چیا سرشار از آنتی اکسیدانها هستند که از چربیهای لطیف موجود در دانه ها محافظت می کنند. همچنین آنها از فواید فراوانی در حفظ سلامت قلب و عروق ، پوست و مو و نیز از خواص ضد سرطانی برخوردارند.

تقریبا تمام کربوهیدرات موجود در آنها فیبر هستند
نگاهی به نمودار مواد مغذی دانه های چیا بیاندازید، خواهید دید که هر ۲۸ گرم دانه چیا، تنها حاوی ۱۲ گرم کربوهیدرات است. ضمناً ۱۱ گرم از آنها فیبر هستند که در بدن هضم نمیشوند. فیبرها، شاخص قند خون را بالا نمیبرند، برای خلاصی از آنها نیازی به انسولین نیست و بنابراین کربوهیدرات محسوب نمیشوند. هر ۲۸ گرم از آنها تنها حاوی ۱ گرم کربوهیدرات حقیقی میباشد که درصد بسیار ناچیزیست. همین امر چیا را به غذایی کم کربوهیدرات تبدیل میکند.

با وجود این میزان فیبر، دانه های چیا قادرند ۱۰ تا ۱۲ برابر وزن خود آب جذب نمایند، به صورت ژل درآمده و در معده حجیم شوند.از نظر تئوری، این فرایند باید احساس سیری را افزایش داده، جذب مواد غذایی را کند نماید و به طور خودکار به کالری کمتری نیاز میشود. همچنین باکتریهای مفید روده از فیبرها تغذیه میکنند، که تغذیه ی آنها از اهمیت ویژهای برخوردار است زیرا تغذیه ی مناسب میکروب های روده ای برای حفظ سلامت کاملا حیاتیست.۴۰٪ از وزن دانه های چیا را فیبر تشکیل داده است. همین امر آنها را به یکی از بهترین منابع فیبر در جهان تبدیل کرده است.

پروتئین موجود در دانههای چیا از کیفیت بالایی برخوردار است
دانه هایچیا حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین هستند.۱۴٪ از وزن آنها پروتئین است که در مقایسه با گیاهان دیگر، بسیار زیاد است. آنها همچنین از میزان متعادلی اسیدهای آمینه ی ضروری برخوردارند، بنابراین بدن ما باید از پروتئینهای موجود در آن بهره مند گردد.

پروتئین منافع متعددی در حفظ سلامت دارد. جذب مقادیر فراوانی پروتئین، اشتها را کاهش میدهد و اثبات شده است که تا ۶۰٪ موجب سرکوب افکار وسواسی درباره غذا و تا ۵۰٪ از میل شدید به ریزه خواری در شب میکاهد.دانه های چیا حقیقتا منبعی فوق العاده از پروتئین هستند، به ویژه برای افرادی که میزان مصرف محصولات حیوانی را محدود کرده یا به طور کلی از آن اجتناب میکنند.
ادامه دارد ...
از مطالب دکتر منصور ریسمانچیان ( حوزه ی تغذیه،پوست و مو در اصفهان ) برای سلامتی ،و پیشگیری از بیماری های خود و عزیزانتان استفاده فرمایید و در صورتی که مطلب را مفید تشخیص دادید لطفا آن را به اشتراک بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، بین بسیج و چهارراه قصر ، جنب داروخانه زیتون ، ساختمان شمس ، طبقه سوم
تلفن : 32207810 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم آنلاینکاهش وزن هفتادمشاوره پوست و موکاهش وزن شصت
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت چهارم)
دلایل استپ وزن و راه رهایی از آن چیست؟ (قسمت اول)
انواع کربوهیدرات ها کدامند؛ کربوهیدرات پیچیده بخوریم یا ساده؟ (قسمت اول)
7 مراقبت از پوست و مو هنگام کاهش وزن (قسمت اول)